Հայաստանում իրականացվում է քաղաքական հետապնդում. Ինտերպոլը հրաժարվել է համագործակցել ՀՀ իշխանության հետ (Տեսանյութ)
16/03/2021 13:25
Հեղափոխությունից երկուսուկես տարի հետո անհայտ է, թե ովքեր սպանեցին Մարտի մեկի տասը քաղաքացիներին, այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նա հրապարակեց Ինտերպոլի մի փաստաթուղթ, որն ուղղված է ՀՀ ինտերպոլի ազգային բյուրոյին։  Ըստ փաստաթղթի՝ Ինտերպոլը հրաժարվել է հետախուզում հայտարարել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ։
Ըստ Թովմասյանի հրապարակած փաստաթղթի՝ Ինտերպոլը համարում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ու Հատուկ քննչական ծառայությունը անհիմն քաղաքական գործ են սարքել ու այդ գործով իրենք չեն կարող որևէ մեկի տեղաշարժը սահմանափակել կամ որևէ մեկի նկատմամբ հետախուզում հայտարարել։
Ըստ այդ փաստաղթի՝ նաև նշվում է, որ Մարտի մեկը գործը քաղաքական է ու պետք չէ Ինտերպոլին խառնել դրան։
«Հիմա ինչ է ստացում, որ, ըստ էության, մեր երկու կարևոր գերատեսչությունները մեզ ստել են, որովհետև՝ նախ կա քաղաքական ակնհայտ հնչերանգ, որը նկատել է Ինտերպոլը ու դադարեցրել մեր երկի հետ համագործակցությունը», - ասաց Թագուհի Թովմասյանը։
Նա ասաց, թե գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ 30 տարվա մեր պատմության մեջ նման բան չի եղել. առաջին անգամ է, որ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունը արձանագրում է, որ Հայաստանում իրականացվում է քաղաքական հետապնդում ու մերժում է իշխանության հետ համագործակցությունը։
«Մենք սրա համա՞ր էինք հեղափոխություն անում», - ասաց Թագուհի Թովմասյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ էլի փաստաթղթեր կան, որոնք, ըստ պատեհության, կհրապարակվի։
Նա ասաց, թե պետք է պատասխան տան մեր երկրին այս խայտառակությունը պարգևողները։
«Գևորգ Կոստանյանն, որ այսքան ժամանակ ասում էր՝ «մի դրվագ ապացուցեք, հետ եմ գալիս», ստացվում է, որ ինքը ճիշտ էր», - նշեց Թովմասյանը։
Հիշեցնենք՝ 2018 թ. օգոստոսին Հանրապետության հրապարակում Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 1-ի վերաբերյալ քրեական գործը բացահայտված էր համարել։

Интерпол отказался сотрудничать с властями Армении – Тагуи Товмасян
Через два с половиной года после революции так и не ясно, кто убил 1 марта десять граждан, заявила сегодня депутат Тагуи Товмасян в ходе встречи с журналистами в парламенте.
Она опубликовала документ, который направлен секретариатом Интерпола в Национальное бюро Интерпола в Армении. Согласно документу, Интерпол отказался объявить в розыск бывшего генерального прокурора Армении Геворка Костаняна.
Согласно опубликованному Тагуи Товмасян документу, Интерпол считает, что генеральная прокуратура Армении и Специальная следственная служба необоснованно сфабриковали политическое дело, которое не может считаться основанием для ограничения передвижение или объявления в розыск кого-либо.
В документе отмечается также, что дело 1 марта – политическое и не нужно вмешивать Интерпол в это дело.
«То есть получается, что два наших важных ведомства нам врали, поскольку налицо явный политический мотив, который заметили в Интерполе и прекратили сотрудничать с нашей страной», - сказала Тагуи Товмасян.
Она также отметила, что за всю 30-летнию историю Армении мы не сталкивались в подобной ситуацией. Впервые международная авторитетная организация заявляет о том, что в Армении осуществляется политическое преследование и отказывается сотрудничать с властями.
«Разве мы для этого делали революцию?» - спросила Тагуи Товмасян.
Депутат сообщила, что есть также другие документы, которые она опубликует позже.
Она отметила, что те, кто довел страну до такого позора, должны ответить.
«То есть, когда Геворк Костанян все это время заявлял: "докажите хотя бы один эпизод, и я вернусь", он был прав», - отметила депутат.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в августе 2018 года на митинге, что уголовное дело 1 марта полностью раскрыто.