Հայաստանում իրականացվում է քաղաքական հետապնդում. Ինտերպոլը հրաժարվել է համագործակցել ՀՀ իշխանության հետ (Տեսանյութ)
16/03/2021 13:25
Հեղափոխությունից երկուսուկես տարի հետո անհայտ է, թե ովքեր սպանեցին Մարտի մեկի տասը քաղաքացիներին, այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նա հրապարակեց Ինտերպոլի մի փաստաթուղթ, որն ուղղված է ՀՀ ինտերպոլի ազգային բյուրոյին։  Ըստ փաստաթղթի՝ Ինտերպոլը հրաժարվել է հետախուզում հայտարարել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ։
Ըստ Թովմասյանի հրապարակած փաստաթղթի՝ Ինտերպոլը համարում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ու Հատուկ քննչական ծառայությունը անհիմն քաղաքական գործ են սարքել ու այդ գործով իրենք չեն կարող որևէ մեկի տեղաշարժը սահմանափակել կամ որևէ մեկի նկատմամբ հետախուզում հայտարարել։
Ըստ այդ փաստաղթի՝ նաև նշվում է, որ Մարտի մեկը գործը քաղաքական է ու պետք չէ Ինտերպոլին խառնել դրան։
«Հիմա ինչ է ստացում, որ, ըստ էության, մեր երկու կարևոր գերատեսչությունները մեզ ստել են, որովհետև՝ նախ կա քաղաքական ակնհայտ հնչերանգ, որը նկատել է Ինտերպոլը ու դադարեցրել մեր երկի հետ համագործակցությունը», - ասաց Թագուհի Թովմասյանը։
Նա ասաց, թե գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ 30 տարվա մեր պատմության մեջ նման բան չի եղել. առաջին անգամ է, որ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունը արձանագրում է, որ Հայաստանում իրականացվում է քաղաքական հետապնդում ու մերժում է իշխանության հետ համագործակցությունը։
«Մենք սրա համա՞ր էինք հեղափոխություն անում», - ասաց Թագուհի Թովմասյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ էլի փաստաթղթեր կան, որոնք, ըստ պատեհության, կհրապարակվի։
Նա ասաց, թե պետք է պատասխան տան մեր երկրին այս խայտառակությունը պարգևողները։
«Գևորգ Կոստանյանն, որ այսքան ժամանակ ասում էր՝ «մի դրվագ ապացուցեք, հետ եմ գալիս», ստացվում է, որ ինքը ճիշտ էր», - նշեց Թովմասյանը։
Հիշեցնենք՝ 2018 թ. օգոստոսին Հանրապետության հրապարակում Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 1-ի վերաբերյալ քրեական գործը բացահայտված էր համարել։

Interpol refuses to cooperate with Armenian authorities due to political persecutions in the country – deputy publishes document
16/03/2021 13:54
Two and half years passed after the revolution but it is still unknown who killed the ten citizens on March 1, 2008, deputy Taguhi Tovmasyan told the reporters in the NA today.
She publicized a document from Interpol addressed to the Armenian Bureau. According to it, the Interpol has refused to declare search for ex-prosecutor general of Armenia Gevorg Kostanyan.
According to the document, Interpol considers that the Armenian Prosecutor General’s Office and Special Investigation Services have made up an unfounded political case, and it will not restrict the movement of any person under that case and declare search.
The document also described March 1 case a political one and urged not to mix Interpol to it.
“Now it appears that in essence two important agencies lied to us because first there is an obvious political color that Interpol has noticed and stopped cooperation with our country,” Tovmasyan said.
She said for the first time in 30 years an international authoritative organization records that political persecutions take place in Armenia and refuses to cooperate with the Armenian authorities.
“Is this what we did revolution for?” Tovmasyan stressed, adding that there are other documents too which she will publicize upon necessity.