Հուսով եմ՝ դատավորը ճնշումներին կդիմակայի ու անշահախնդիր կկայացնի հիմնավորված դատական ակտ. Օնիկ Գասպարյանի պաշտպան
17/03/2021 16:11
ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի պաշտպանը տեղեկություն չունի՝ ճի՞շտ են շրջանառվող լուրերն այն մասին, որ դատավորը, ում մակագրվել է Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը, իշխանության կողմից ենթարկվում է ճնշումների։
«Հուսով եմ, որ եթե կա նույնիսկ որևիցե ճնշում, ապա դատավորն այդ ճնշումներին կդիմակայի ու անշահախնդիր կկայացնի հիմնավորված, պատճառաբանված դատական ակտ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Օնիկ Գասպարյանի փաստաբան Արթուր Հովհաննիսյանը։
Պաշտպանն ասաց, թե այս պահին գործը վարույթ ընդունելու մասին որոշում դեռ չունեն։
Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծեց՝ այն, ինչ ի սկզբանե տեղի է ունեցել Օնիկ Գասպարյանի շուրջ, իրավական տրամաբանության մեջ չէր տեղավորվում, իսկ այն քայլերը, որոնք ձեռնարկում են իրենք՝ դիմելով Վարչական դատարան, կտեղավորվեն իրավական տրամաբանության մեջ։
«Մենք պետք է օրենքով չարգելված միջոցներով մեր վստահորդի շահերը պաշտպանենք, ինչպես նաև համապատասխան իրավական քայլեր ձեռնարկենք, իսկ դա այս դեպքում ոչ այլ ինչ է, քան համապատասխան հայց ներկայացնելը Վարչական դատարան, ինչն էլ արել ենք», - նշեց նա։
Օնիկ Գասպարյանի պաշտպանն ասաց, թե իրենց հայցն առավել քան հիմնավոր է, հայցի ապահովման միջոցն էլ, բնականաբար, հիմնավոր է։
«Տեսնելով դատարանի դիրքորոշումը, այսինքն՝ եթե հայցի ապահովումը բավարարեց, արդեն կհասկանանք, որ, եթե նույնիսկ ճնշումներ եղել են, ճնշումներն ազդեցություն չեն ունեցել, իսկ եթե մերժեց հայցի ապահովման միջոցը, արդեն կարելի է եզրակացություններ անել, քննարկել ու հասկանալ՝ ինչումն էր բանը, մերժել է, որովհետև ներքին համոզմունք ուներ, որ չպե՞տք է այն կիրառվի, թե՞ մերժելու հիմքերը կամ պատճառներն այլ են եղել, այդ թվում, նաև ենթադրյալ ճնշումները», - նշեց Արթուր Հովհաննիսյանը։
Գլխավոր շտաբի նախկին պետի փաստաբանի խոսքով՝ եթե դատարանը հայցի ապահովման միջոցը բավարարեց դեռևս առանց վերջնական ակտի, հաջորդ իսկ օրն Օնիկ Գասպարյանը պետք է անցնի որպես Գլխավոր շտաբի պետ իր լիազորությունների իրականացմանը՝ այդպիսով կասեցնելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկությունն ու դրա հետևանքները։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը դիմել է Վարչական դատարան՝ իր ազատման հրամանն ապօրինի ճանաչելու պահանջով։ Հայցը մակագրվել է դատավոր Մհեր Պետրոսյանին։
Այսօր լուրեր տարածվեցին, որ իշխանությունը սկսել է Օնիկ Գասպարյանի գործով դատավոր Մհեր Պետրոսյանի վրա ճնշում գործադրել, որպեսզի վերջինս չբավարարի հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը:
Մարտի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց՝ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով ազատված է պաշտոնից։
Դեռևս փետրվարի 25-ին Նիկոլ Փաշնյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտնեց, որ որոշում է կայացրել պաշտոնից ազատել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին: Նույն օրն, ավելի վաղ, ՀՀ զինված ուժերը պահանջել էին ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականը։

Надеюсь, что судья не поддастся давлению и примет обоснованный, аргументированный судебный акт – адвокат Оника Гаспаряна
17/03/2021 17:21
Адвокат бывшего начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна не знает, соответствуют ли действительности сведения о том, что власти оказывают давление на судью Административного суда Мгера Петросяна, который будет вести дело Оника Гаспаряна.
«Я надеюсь, что если даже есть какое-то давление, то судья сможет противостоять этому давлению и бескорыстно примет обоснованный, аргументированный судебный акт», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Оника Гаспаряна Артур Ованнисян.
Он сообщил, что им пока не предоставлено решение о том, что иск принят к производству.
Артур Ованнисян подчеркнул, что то, что изначально происходило вокруг Оника Гаспаряна, не укладывается в правовую логику, а те шаги, которые они предпринимают, обратившись в Административный суд, укладываются в правовую логику.
«Мы должны защитить интересы нашего доверителя всеми незапрещенными законом способами, а также предпринять соответствующие правовые шаги. В данном случае это не что иное как представить соответствующий иск в Административный суд, что мы и сделали», - сказал он.
Адвокат Оника Гаспаряна отметил, что представленный ими иск более чем обоснован, а меры обеспечения иска, естественно, обоснованные.
«Увидев позицию суда, то есть, если обеспечение иска будет удовлетворено, мы уже поймем, что если даже было оказано давление, оно не повлияло. А если мера обеспечения иска будет отклонена, то можно сделать вывод, обсудить и понять, в чем причина – отказал, потому что внутренне убежден, что не должна применяться, или есть другие причины и основания для отказа, в том числе также предположительное давление», - сказал Артур Ованнисян.
По словам адвоката бывшего начальника ГШ ВС, если суд удовлетворит меру обеспечения иска еще до окончательного акта, то на следующий же день Оник Гаспарян должен приступить к исполнению своих полномочий на посту начальника Генерального штаба, тем самым приостановив ходатайство Никола Пашиняна и его последствия.
Напомним, начальник Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян обратился в Административный суд с требованием признать  незаконным указ о его освобождении. Исковое заявление завизировано на судью Мгера Петросяна.
Сегодня распространились сведения о том, что власти Армении оказывают давление на судью Административного суда Мгера Петросяна.
Премьер-министр Никол Пашинян 10 марта объявил о том, что Оник Гаспарян освобожден от должности силой закона. Еще 25 февраля Никол Пашинян заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook, что принял решение освободить начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна от занимаемой должности.
Ранее в тот же день Генеральный штаб ВС Армении выступил с заявлением, потребовав отставки премьер-министра Никола Пашиняна и правительства.