Ընդդիմության առաջ ընտրական օրենսգրքին կողմ քվեարկելու պայման է դրված. եթե դա էլ անենք՝ հիմա էլ ժամացույցս են ուզելու. Էդմոն Մարուքյան
17/03/2021 13:56
Իշխանությունն ասում է՝ ուզում ենք արտահերթ ընտրություններ լինեն, բայց մի հարց կա՝ մեր կազմած ընտրական օրենքգիրքը չե՞ք գա կողմ քվեարկենք, խորհրդարանում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Մենք էլ ասում ենք՝ եղբայր, մենք շատ կառուցողական ենք եղել և այդ օրենսգրքի խմբում մեր պատգամավորները ձեզ հետ աշխատել են շատ կառուցողական։ Նրանք առաջարկել են բաց ցուցակով համամասնական։
Մենք առաջարկել ենք, որ ոչ թե լինի տարածքային ռեյտինգային ընտրակարգ, այլ՝ բաց։ Օրինակ՝ Էդմոն Մարուքյանին քվեարկում են և՛ Մեղրիում, և՛ Վանաձորում, և՛ Տավուշում, և՛ մյուս մարզերում։ Այսինքն՝ կուսակցության խորհրդի կազմած ցուցակի մեջ ընտրողն իր քվեարկությամբ փոփոխություն է կատարում», - ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Նա նշեց, թե իրենց այդ առաջարկը չի ընդունվել։ Իշխանական պատգամավորներն ասել են, թե ուզում են ամբողջական համամասնական ընտրակարգ.
«Մենք էլ ասել ենք, որ այդ ամբողջական համամասնականի պարագայում մարզային ներկայացվածությունը դուրս կմնա նոր խորհրդարանից, քանի որ գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերի էլիտաները Երևանից են հիմնականում։ Կդառնա Երևանի խորհրդարան, տակը կմնա եղած ռեյտինգայինը»։
Մարուքյանի խոսքով՝ երբ դեկտեմբերին իրենց առաջարկվել է արտահերթ ընտրություններ, առաջարկվել է գործող օրենսգրքով։
«Կամ մենք գործող օրենսգրքով գնում ենք արտահերթ ընտրությունների, կամ եթե իրենք ուզում են, որ իրենց գրած օրենսգրքով դա արվի, ուրեմն պետք է հիմա իրենք արագ քվեարկեն, ընդունեն իրենց ուզած օրենսգիրքը և դրանով գնան։ Եվ չակնկալեն, որ ընդդիմությունը այն օրենսգրքին, որին դեմ է, պետք է կողմ քվեարկի։ Ավելին ասեմ, այդ օրենսգրքում գրել են, որ երբ ընտրություններն ավարտվում են, առաջին տեղն ընկած ուժը 14 օր միանձնյա ժամանակ պետք է ունենա՝ որոշելու, թե ում հետ է կոալիցիա կազմում։ Եթե 14 օրվա ընթացքում դա չի ստացվում, դրանից հետո 7 օրվա ընթացքում մյուսները կարող են դա անել։ էլի ուրիշ խայտառակ դրույթներ կան։ Ընդդիմության առաջ ընտրական օրենսգրքին կողմ քվեարկելու պայման է դրված։ Եթե դա էլ անենք՝ հիմա էլ ժամացույցս են ուզելու», - ասաց Մարուքյանը։

Перед оппозицией поставлено условие проголосовать за написанный ими Избирательный кодекс – Эдмон Марукян
17/03/2021 15:17
Власть заявляет, что хочет провести внеочередные выборы, но есть один вопрос: не проголосуете ли вы за составленный нами Избирательный кодекс, заявил сегодня журналистам руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«Мы говорим, что мы были очень конструктивными и наши депутаты работали вместе с вами над этим кодексом. Они предложили применить пропорциональную избирательную систему открытых списков.
Мы предложили не территориальные списки и рейтинговую избирательную систему, а открытую. Например, за Эдмона Марукяна голосуют и в Мегри, и в Ванадзоре, и в Тавуше, и в других областях. То есть, избиратель своим голосованием устанавливает очередность кандидатов в составленном правлением партии списке», - сказал Эдмон Марукян.
Он отметил, что предложение фракции не было принято. Депутаты правящей фракции «Мой шаг» заявили, что хотят полноценную пропорциональную систему.
«Мы сказали, что в случае полноценной пропорциональной системы области не будут представлены в новом парламенте, поскольку элиты почти все политические сил в основном из Еревана. Это будет парламентом Еревана».
По словам Эдмона Марукяна, когда в декабре им предложили пойти на внеочередные выборы, речь шла о действующем Избирательном кодексе.
«Либо мы идем на внеочередные выборы с действующим Избирательным кодексом, либо они хотят сделать это по написанному ими кодексу. Это значит, что сейчас они должны быстро проголосовать и принять желательный для себя кодекс и пойти на выборы. И пусть не ожидают, что оппозиция ббудет голосовать за закон, против которого выступает. Скажу больше, в этом кодексе они написали, что после окончания выборов, у занявшей первое место политической силы должно быть время – 14 дней – для единоличного решения, с кем составить коалицию. Если не удастся составить коалицию в течение 14 дней, после этого остальные могут сделать это в течение 7 дней. Есть также другие позорные положения. Перед оппозицией поставлено условие проголосовать за Избирательный кодекс. Если мы сделаем и это, они уже попросят у меня часы», - сказал Эдмон Марукян.