Սերգեյ Շոյգու. Լեռնային Ղարաբաղը հեշտ օպերացիա չէ
ՆԱՏՕ-ին Թուրքիայի անդամակցությունը խոչընդոտում է Մոսկվայի և Անկարայի համատեղ աշխատանքին, բայց այն կարելի է անվանել արդյունավետ, հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ղազախական tengrinews.kz պորտալին տված հարցազրույցում:
«Եթե մենք խոսում ենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին, մենք ունենք շատ բարդ, շատ դժվար, բայց շատ արդյունավետ աշխատանք: Համագործակցություն: Դժվար է, քանի որ դա խանգարում և խոչընդոտում է այն փաստը, որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է: Ես կասեի՝ նույնիսկ եզակի փորձ, երբ մի երկիրը ՆԱՏՕ-ում է, մեկ այլ երկիր ՆԱՏՕ-ի անդամ չէ: Նրանք գտնում են ընդհանուր լեզու, իրականացնում են համատեղ աշխատանք և համատեղ գործողություններ, գտնում են փոխզիջումներ, որտեղ թվում է, որ դա անհնար է: Բայց մենք լուծումներ ենք գտնում», - ասել է Շոյգուն:
«Վերջին աշխատանքը, իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղն է: Դա, այսպես ասած, բարդ օպերացիա է: Հենց այսպես կուզեի անվանել այն և ոչ մի կերպ այլ: Քանի որ դրանում ներգրավված էին մեծ քանակությամբ տարրեր, փաստեր և դրդապատճառներ: Ի վերջո, համաձայնեք, որ երբ երկու եղբայրական ժողովուրդներ, երկու մերձավոր հարևաններ, նրանք, ում հետ մենք ապրում էինք, պատերազմում են միմյանց հետ, ես կկրկնվեմ, մենք կշարունակենք ապրել խաղաղության, ներդաշնակության և բարեկամության մեջ», - ընդգծել է Շոյգուն:
Շոյգուն ասել է, որ Ռուսաստանը և Թուրքիան շարունակում են համատեղ պարեկությունը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում:

Turkey’s membership to NATO impeded joint work of Moscow and Ankara, nevertheless, it may be described as effective, Russia’s Defense Minister Sergey Shoygu said in an interview to Kazakh portal tengrinews.kz.
“If to speak about the relations with Turkey, we have rather difficult but effective work. Joint work. Difficult because it is being impeded, Turkey’s being member of NATO impedes it as well. I would even call it a unique experience when one country is in NATO and the other is not. They find common language, carry out joint work, joint operations, find compromises where it seems impossible. But we find variants for solution,” Shoygu said.
“The last work certainly is Nagorno Karabakh. It is a very difficult operation. This is the way I would prefer to call it and in no other way. Because a huge volume of arguments, elements, motives were engaged in it,” Shoygu said, adding that it is very hard when [Russia’s] two fraternal peoples, two neighbors with who they lived and will continue living in peace and friendship fight with one another.