ԱՄՆ-ն հավատարիմ է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաշտեցման խթանմանը. Բայդեն
Վաշինգտոնը հավատարիմ է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաշտեցման խթանմանը, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը:
«Թարմացման այս ժամանակը առիթ է՝ վերահաստատելու մեր համագործակցությունն ու նվիրվածությունը խաղաղությանը: Իմ վարչակազմը կաշխատի Ադրբեջանի հետ անվտանգության ընդհանուր խնդիրների և տարածաշրջանային հաշտեցման խնդիրները լուծելու համար», - նշել է Բայդենը Նովրուզի տոնի առթիվ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ուղղված իր նամակում:
Ամերիկայի նախագահը նշել է նաև, որ ԱՄՆ-ն՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, հավատարիմ է կողմերին օգնելու հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և խաղաղ կարգավորման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտեցման խթանման՝ հանուն «խաղաղ ապագայի»:

США привержены поощрению примирения между Азербайджаном и Арменией - Джо Байден
Вашингтон привержен поощрению примирения между Азербайджаном и Арменией, заявил президент США Джо Байден.
«Это время обновления - это возможность подтвердить наше сотрудничество и приверженность миру. Моя администрация будет работать с Азербайджаном для решения общих проблем безопасности и регионального примирения», - отмечает Байден в своем письме, направленному президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву по случаю праздника Новруз.
Американский президент также отметил, что США, будучи сопредседателем Минской группы ОБСЕ, по-прежнему привержены оказанию помощи сторонам в достижении прочного и мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и содействию примирению между Арменией и Азербайджаном «во имя процветающего и мирного будущего».