Մովսես Հակոբյանի ու Լևոն Մնացականյանի պաշտոններից ազատումը չափազանց բացասական կերպով է ազդել մարտական գործողությունների ընթացքի վրա. Սեյրան Օհանյան (Տեսանյութ)
23/03/2021 14:59
Իրավունքի ուժով բառակապակցությունն ինձ համար անընդունելի է, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանն՝ անդրադառնալով Զինված ուժերում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
«Երբ որ Հանրապետության նախագահը, որը հանդիսանում է մեր պետության գլուխը, հետ է ուղարկում առաջարկությունն ու ասում՝ ինչ-ինչ պատճառներ կան այդ մարդուն չնշանակելու կամ ազատելու, իսկ նշանակումներն ու ազատումները իրականացվում են ծառայողական քննություն ու հիմավորված միջնորդությունների արդյունքում, այս առումով այս ամբողջ գործընթացն իմ համար անընդունելի է», - ասաց նա։
Օհանյանը նշեց՝ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբն իր հայտարարությամբ իրադրությունը գնահատել է ու ցանկացել է ժողովրդի հետ լինել։
«Իսկ ժողովրդի մեծ մասը պահանջում է, որ այս պարտված իշխանությունը հեռանա», - ասաց նախկին նախարարը։
Օհանյանը նշեց՝ չի կարող ասել՝ Արտակ Դավթյանի նշանակումով բանակը կտուժի՞, թե՞ կշահի։
«Ես գտնում եմ, որ Օնիկ Գասպարյանը փորձառու անձնավորություն է, իսկ նշանակված նոր շտաբի պետը որոշ ժամանակ առաջ ազատվել էր վարչապետի կողմից, գտնում եմ, որ հայկական բանակն այն կառույցն է, որ դժվար իրավիճակից ամենաարագը կարող է դուրս գալ», - ասաց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը։
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ Մովսես Հակոբյանի ու ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի պաշտոններից ազատումը չափազանց բացասական կերպով է ազդել մարտական գործողությունների ընթացքի վրա։
«Կառավարության ղեկավարը չի հասկանում, որ զինվորական հարթության վրա հներ նշանակում է փորձ, մարտական ունակություններ, պաշտոնների հետ մեկտեղ համապատասխան աշխարհահայացք, ռազմական թատերաբեմը լիարժեք պատկերացնելու ունակություններ», - ասաց Օհանյանը։
Նախկին նախարարը նշեց, որ իր ղեկավարման տարիներին 135 մարդ՝ գնդապետից բարձր մինչև փոխնախարար, պաշտոնից ազատվել են, որոնց մի զգալի մասը նաև կոռուպցիոն ռիսկերի հետ կապված։

Отстранение от должности Мовсеса Акопяна и Левона Мнацаканяна крайне негативно повлияло на ход боевых действий – Сейран Оганян
23/03/2021 16:22
Словосочетание «силой закона» для меня неприемлемо, заявил сегодня в беседе с журналистами бывший министр обороны Сейран Оганян, обратившись к происходящим в Генштабе ВС Армении событиям.
«Для меня неприемлем весь этот процесс, когда президент республики, который является главой государства, возвращает ходатайство и говорит, что есть те или иные причины для назначения или неназначения этого человека, а назначения и увольнения осуществляются в результате служебного расследования или обоснованных ходатайств», - сказал он.
Сейран Оганян отметил, что Генеральный штаб ВС своим заявлением представил оценку ситуации и выразил желание поддержать народ.
«А большая часть народа требует, чтобы эта проигравшая войну власть ушла», - заявил экс-министр.
Сейран Оганян отметил, что не может сказать, пострадает ли армия от назначения Артака Давтяна или нет.
«Я считаю, что Оник Гаспарян опытный военный, а назначенный новый начальник ГШ некоторое время назад был освобожден от этой должности премьер-министром. Считаю, что Армянская армия – та структура, которая быстрее всех может выйти из сложной ситуации», - сказал бывший министр обороны.
По словам Сейрана Оганяна, отстранение от должности Мовсеса Акопяна и бывшего командующего Армией обороны Арцаха Левона Мнацаканяна крайне негативно повлияло на ход боевых действий.
«Руководитель правительства не понимает, что «старые» означает в военной сфере опыт, боевые навыки, определенное мировоззрение наряду с должностями, способности полноценно представлять театр военных действий », - подчеркнул Сейран Оганян.
Экс-министр отметил, что в период его пребывания на посту 135 человек – от звания выше полковника и до заместителя министра – были освобождены от работы, и значительная часть отставок была связана с коррупционными рисками.