Տունը կորցրած արցախցիներին հյուրընկալած ընտանիքները ևս 3 ամիս պետությունից աջակցություն կստանան
Կառավարության այսօրվա նիստին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ներկայացրեց նախագիծ, ըստ որի՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի ուղղությամբ սկսված ռազմական գործողությունների հետևանէով Արցախի վերահսկողության տակ գտնվող համայնքներում հաշվառված հասցեում գտնվող բնակելի անշարժ գույքը ավերածությունների հետևանքով կամ այլ պատճառներով կորցրած չափահաս քաղաքացիներին ժամակավոր հյուրընկալության ծախսերի փոխհատուցման եռամսյա ծրագրում փոփոխություն կկատարվի ու այս ծրագիրը կսահմանվի վեցամսյա:
Նա ասաց, թե այն քաղաքացիները, ովքեր հյուրընկալել են արցախցիներին՝ մեկ չափահաս անձի հաշվարկով ստանում են 30 հազար դրամ ՀՀ-ում, իսկ Արցախում՝ 45 հազար դրամ:
Նախարարի խոսքով՝ ամսական կտրվածքով աջակցություն է ստանում 3000 հյուրընկալ, որոնք հյուրընկալում են 7000-ից ավելի չափահաս քաղաքացու:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե խոսքը նրա մասին է, որ այն քաղաքացիները, ովքեր հնարավորություն կունենան հյուրընկալել արցախցիներին, կառավարությունն այդ քաղաքացիներին ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում, որ գործընթացը պատշաճ տեղի ունենա:
Նախարար Առաքելյանը նշեց նաև, որ երեկ Արցախի մոտ 80 հազար քաղաքացի ստացել է 68 հազար դրամ աջակցությունը:

Государство на три месяца продлило программу социальной помощи семьям, принимающим временно переехавших из Арцаха граждан
Сегодня на заседании правительства министр труда и социальных вопросов Месроп Аракелян представил проект, согласно которому трехмесячная программа возмещения расходов по временному размещению совершеннолетних граждан Арцаха,
утративших свое имущество в результате разрушения или по другим причинам в ходе боевых действий, развязанных Азербайджаном с 27 сентября 2020 года, будет продлена до шести месяцев.
Министр отметил, что семьи, которые принимают временно переехавших из Арцаха граждан, получают по 30 тысяч драмов в месяц в Армении и по 45 тысяч – в Арцахе.
По словам министра, в месячном разрезе содействие получают 3000 семей, которые принимают более 7000 человек.
Он также отметил, что вчера порядка 80 тысяч граждан Республики Арцах получили помощь в размере 68 тысяч драмов.