Freedom House-ը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին չեղարկել վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափի բարձրացման օրենքը
27/03/2021 13:10
Հայաստանի իշխանությունները պարտավոր են ապահովել երկրում մեդիայի և խոսքի ազատությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարության մեջ՝ ի պատասխան մարտի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման:
«Ցավալի է, որ Հայաստանի կառավարությունն աջակցում է տուգանքներին, որոնք կսահմանափակեն խոսքի ազատությունը և սպառնալիքի տակ կդնեն երկրում լրատվամիջոցների ֆինանսական կենսունակությունը: Քաղաքացիական հասարակությունն արդարորեն քննադատել է օրենքն այն հիմքով, որ այն կարելի է չարաշահել՝ քաղաքական գործիչներին և այլ ազդեցիկ հասարակական գործիչներին քննադատելու համար չափազանց մեծ տուգանքներ գանձելով և անկախ լրատվամիջոցների նկատմամբ քաղաքական ճնշում գործադրելով: Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին լրջորեն հաշվի առնել քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների մտահոգությունները և չեղարկել օրենքը», - ասել է կազմակերպության՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեհրենդտը:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած նախագծով վիրավորանքի համար կգործի մինչև 3 միլիոն դրամ տուգանք, զրպարտության դեպքում՝ մինչև 6 միլիոն դրամ։

Freedom House призывает власти Армении отменить закон о повышении размера компенсации за оскорбления и клевету
27/03/2021 14:21
Власти Армении обязаны обеспечить свободу СМИ и слова в стране. Как  передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении международной правозащитной организации Freedom House в ответ на принятие 24 марта Национальным Собранием законопроекта «О внесении изменений в Гражданский кодекс РА».
«Весьма сожалеем, что правительство Армении поддерживает штрафы, которые ограничивают свободу слова и угрожают финансовой жизнеспособности СМИ в стране. Гражданское общество справедливо раскритиковало закон на том основании, что им можно злоупотреблять, налагая чрезмерные штрафы за критику политиков, других влиятельных общественных деятелей и оказывая политическое давление на независимые СМИ. Призываем власти Армении серьезно отнестись к обеспокоенности гражданского общества, СМИ и аннулировать закон», - заявил директор программ Freedom House  по Европе и Евразии Марк Берендт.
Согласно представленному депутатом фракции «Мой шаг» Аленом Симоняном проекту поправок в Гражданский кодекс предусматривается трехкратное повышение компенсации: за оскорбления установлен штраф в размере до 2 млн. драмов, а за клевету –  до 6 млн. драмов.