Մեկնարկում է ԱՄՆ դեսպանության «Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշարի» 2021թ․ ծրագիրը
ԱՄՆ դեսպանությունը ուրախությամբ ներկայացնում է «Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշարի» 5-րդ հայաստանյան ծրագիրը, որի շրջանակում լինելու են կինոցուցադրումներ, որոնց մուտքը ազատ կլինի բոլորի համար, ինչպես նաև 3 հանրային զրույց կամ բաց դասախոսություն և 2 աշխատարան։
Կինոցուցադրումներ
«Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշարի» այս տարվա ծրագրով ցուցադրվելու է 11 վավերագրական ֆիլմ։ Փառատոնի բացումը տեղի կունենա մարտի 28-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում՝ «Փառքի որոնումներում» լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմի ցուցադրմամբ։ Ֆիլմը ներկայացնում է մի շարք հայտնի մարզիկների փառքի ու ճանաչման ուղին ու գաղտնիքները։ Այս պատմությունները ներշնչանքի աղբյուր են հանդիսատեսի համար և խթան իրենց բնատուր ձիրքն օգտագործելու ու ձևավորելու այնպիսի հմտություններ, որոնք թույլ կտան ճանաչում ձեռք բերել։
«Ցուցաշարի բացման համար մենք այս ֆիլմն ընտրեցինք, քանի որ այս ֆիլմից քաղած դասերը կիրառելի են ամենուր։ Դրանք մշակութային սահմաններ չեն ճանաչում ու ցույց են տալիս, որ ի հեճուկս մեր ունեցած տարբերությունների, մենք ունենք նաև շատ ընդհանրություններ։ Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները նույնպես կառուցվում են այս գաղափարական հենքի շուրջ», - ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին։
Ապա նա շարունակեց․ «Այո, կան շատ ընդհանրություններ, որոնց շուրջ կառուցվում է մեր գործընկերությունը․ մեր երկուստեք հարգանքը ազատ մամուլի ու ամուր քաղաքացիական հասարակության հանդեպ, որոնք ապահովում են մեր առաջնորդների հաշվետվողականությունը․ գիտատար ճյուղերի ու տեխնոլոգիաների զարգացման մեր պարտավորությունը․ մեր սերը լավ ու չհնացող ջազի հանդեպ»։
Ֆիլմերի ցուցադրումը կշարունակվի մարտի 29-ից մինչև ապրիլի 3-ը և «Մոսկվա» կինոթատրոնում ամեն օր կցուցադրվեն ֆիլմեր ժամը 18:00-ին և 20:00-ին։ Մուտքն ազատ է։ Ցուցադրվելու են հետևյալ ֆիլմերը․ «Լերկ ժայռն ի վեր», «Փառքի որոնումներում», «Ջազի դեսպանները», «Մոռացության մատնված Քինգը», «Ստեղծարարները», «Սա Մայք Ուոլլոսն է», «Մայլզ Դեյվիս․ նոր ռիթմերի ծնունդը», «Ամենից անհայտը», «Ցանցաբնակները», «Քուինսին» և «ՌԲԳ»։
Հանրային զրույցներ և աշխատարաններ
«Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշարի» 2021թ․ ծրագիրը չի սահմանափակվում միայն ֆիլմերի բաց ցուցադրմամբ։
Մարտի 27-ին կլինի հանրային զրույց կամ բաց դասախասություն «Գտի՛ր քո պատմությունը» թեմայով, որը կվարի Էմմի մրցանակի յոթնակի դափնեկիր, պրոդյուսեր, կինոռեժիսոր, մոնտաժող և կոմպոզիտոր Բրայն Մալոնը։ Մարտի 29-ին ամերիկացի պրոդյուսեր Ջեննա Ռիքերը «Փիթչինգի հմտություններ ֆոնդհայթայթման համար» թեմայով զրույցի ընթացքում կդիտարկի ֆիլմի համար ֆինանսավորում գտնելու, ֆիլմի գաղափարը ներկայացնելու հարցերը։ Իսկ երրորդ զրույցը՝ «Ինչպես ինքնուրույն կազմակերպել վավերագրական ֆիլմերի դիստրիբյուցիան» թեմայով, նախատեսվում է մարտի 31-ին, և այն կվարի ռեժիսոր, պրոդյուսեր և սցենարիստ Լառա Սթոլմանը։ Բոլոր դասախոսությունները կամ հանրային զրույցները տեղի կունենան Zoom հաթակում Երևանի ժամանակով 20:00-ին։ Գրանցումն անվճար է, համապատասխան հղումները կարող եք գտնել «Ֆորում» թատրոնի ֆեյսբուքյան էջում:
Մարտի 28-ից 30-ը կինոռեժիսոր Դենալի Թիլերը կվարի եռօրյա աշխատարան՝ «Վավերագրական էթիկան և ստեղծարար պատասխանատվությունը» թեմայով, իսկ մարտի 31-ից ապրիլի 3-ը կինեմատոգրաֆիստ Քեյսի Ռեյգանը կվարի «Միջանձնային հմտություններ վավերագրական ֆիլմեր նկարելու համար» քառօրյա աշխատարանը։ Աշխատարաններին կմասնակցեն կինոարտադրության ոլորտում իրենց լավագույնս դրսևորած 20 հայ երիտասարդ, որոնց ընտրությունը կատարվել ներկայացված հայտերի հիման վրա։

The U.S. Embassy is proud to bring back the fifth iteration of the American Film Showcase. This year the film festival will be comprised of free film screenings, three public lectures and two workshops, the Embassy said in a press release.
Free Film Screenings
Eleven documentary films will be screened during the 2021 American Film Showcase. The showcase opens at 19:00 on March 28 at the Moscow Cinema with a screening of the festival’s feature film “In Search of Greatness,” which tells the story of how prominent athletes from around the world unlocked the secrets of genius. Their stories will inspire audiences to use their natural abilities and develop key skills to rise to greatness.
“We chose to open the showcase with this film because its lessons are universal.  They cross cultures and show that despite our differences, we share many commonalities.
This concept is at the root of the U.S.-Armenia relationship.” U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy, said.
Ambassador Tracy continued, “We have much in common on which to continue to build our partnerships – our mutual respect for a free press and strong civil society to hold our leaders accountable; our commitment to the development of vibrant science, technology, engineering, and mathematics sectors; and our appreciation of a good, old-fashioned jazz concert!”
The American Film Showcase’s free film screenings will continue at the Moscow Theater daily from March 29 to April 3, at 18:00 and 20:00 each day. The films include: “The Dawn Wall,” “In Search of Greatness,” “The Jazz Ambassadors,” “King in the Wilderness,” “Make It Work,” “Mike Wallace Is Here,” “Miles Davis: Birth of the Cool,” “The Most Unknown,” “Netizens,” “Quincy,” and “RBG.” A detailed schedule is available on the U.S. Embassy’s website: https://www.usa.am/announce/schedule.pdf
Public Lectures and Workshops
The 2021 American Film Showcase is more than free film screenings.
On March 27, seven-time Emmy Award-winning producer, director, editor and composer Brian Malone will host a public lecture on “Finding Your Story”. Producer Jenna Ricker will speak about “Pitching for Funding” on March 29. The third talk will be hosted by producer, editor, and writer Lara Stolman on March 31 on “Documentary Self-Distribution”. All public lectures are free and will be at 20:00 via Zoom. Please visit the Forum Theater’s Facebook page for the links: http://facebook.com/ForumTheaterArmenia.
From March 28 to March 30, film director Denali Tiller will run a workshop on “Documentary Ethics and Creative Responsibility.” Casey Regan, a film cinematographer, will lead a workshop on “Technical and Interpersonal Skills for Documentary Film Cinematography” from March 31 to April 3. About 20 of Armenia’s top young filmmakers were selected, through an application process, to participate in these workshops.