Դատախազությունն Օնիկ Գասպարյանի գործով դատավորի դիմումն ուղարկել է Քրեական ոստիկանություն
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ստացել է Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ Բարձրագույն դատական խորհրդին ուղղված դիմումը, այս մասին Aysor.am-ին ասաց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Խաչատրյանը նշեց, որ դիմումն ուղարկել են Քրեական ոստիկանություն։
Հիշեցնենք՝ մարտի 25-ին Բարձրագույն դատական խորհրդում ստացվել է Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանից դիմում, որի կապակցությամբ Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից անմիջապես կազմակերպվել է քննարկում:
Կայացած քննարկումից հետո Բարձրագույն դատական խորհուրդը, ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 89-րդ հոդվածի 1-ին մասի 18-րդ կետով, ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկել Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ Բարձրագույն դատական խորհրդին ուղղված դիմումի պատճենը՝ ՀՀ դատախազության լիազորությունների շրջանակում դիմումում բարձրացված հարցերի լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Մհեր Պետրոյսանը ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի գործով դատավորն է։ Դատավորը ԲԴԽ էր դիմել ու հայտնել, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱԱԾ աշխատակիցներն այցելել են Մհեր Պետրոսյանին և փորձել մուտք գործել դատավորի աշխատասենյակ։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչական դատարանը` դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին փաստաբանի միջնորդությունը, որով պահանջվել էր կասեցնել Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկությունը մինչև գործով վերջնական դատական ակտի կայացումը։

Генпрокуратура направила заявление судьи Мгера Петросяна в Уголовную полицию
Генеральная прокуратура Армении получила заявление судьи Административного суда Мгера Петросяна адресованное Высшему судебному совету, сообщила Aysor.am начальник отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
Хачатрян отметила, что заявление направлено в Уголовную политику.
Напомним, Высший судебный совет 25 марта получил заявление судьи Административного суда судьи Мгера Петросяна, в связи с чем было созвано срочное заседание.
После состоявшегося обсуждения Высший судебный совет, руководствуясь пунктом 18 статьи 89 конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения», направил копию адресованного Высшему судебному совету заявления судьи Мгера Петросяна в генеральную прокуратуру Армении, с целью принятия необходимых мер в рамках полномочий генеральной прокуратуры для решения указанных в заявлении вопросов.
Напомним, судья Административного суда Армении Мгер Петросян рассматривает дело бывшего начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна. Судья обратился в Высший судебный совет и сообщил о поступающих в свой адрес угрозах жизни..
Ранее сообщалось, что сотрудники Службы национальной безопасности посетили Мгера Петросяна и пытались войти в кабинет судьи.
Напомним, Административный суд Армении под председательством судьи Мгера Петросяна принял обеспечительные меры по иску бывшего начальника Главного штаба ВС Оника Гаспаряна, который оспаривает законность его освобождении от должности. Согласно вынесенному решению, Оник Гаспарян продолжит занимать должность начальника ГШ ВС до вынесения Административным судом окончательного решения.