Բայդենի վարչակազմն առավել մոտ է կանգնած Ցեղասպանության ճանաչմանը. պետք է այս պատմական շանսն օգտագործենք. Սուրեն Սարգսյան
29/03/2021 11:58
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմն առավել մոտ է կանգնած Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Հաշվի առնելով բարենպաստ միջավայրը Ցեղասպանության ճանաչման համար թե՛ ԱՄՆ-ի ներքաղաքական, թե արտաքին քաղաքական դաշտում և թե թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները, փաստ է, որ Բայդենի վարչակազմն ավելի մոտ է կանգնած դրան», - ասաց Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է Ցեղասպանության ճանաչման ազդեցությանը Հայաստանի վրա, Սարգսյանն ասաց, թե պետք է կարևոր մի բան գիտակցել. սա խոստում է, որը Բայդենը տվել է իր ընտրող հայերին։
«Այս խոստումը չի տրվել Հայաստանի Հանրապետությանը կամ համայն հայությանը, այլ տրվել է իր ընտրող քաղաքացիներին։ Բնականաբար, առաջին հասցեատերը և պահանջատերը ԱՄՆ-ում բնակվող էթնիկ հայերն են», - ասաց Սարգսյանը:
Միջազգայնագետի խոսքով՝ եթե Բայդենը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա դա կարող է խնդիր լինել թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում։
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի այս պատմական շանսն օգտագործենք և Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը մղենք դեպի առաջ», - ասաց նա։

Администрация Байдена близка к признанию Геноцида армян, нужно использовать этот исторический шанс – Сурен Саркисян
29/03/2021 12:34
Администрация президента США Джо Байдена наиболее близка к признанию Геноцида армян, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am международник Сурен Саркисян.
«Факт, что администрация Байдена более близка к этому, учитывая сложившуюся для признания Геноцида армян благоприятную атмосферу – и внутриполитическую ситуацию, и на внешнеполитическом поле, и турецко-американские отношения», - сказал Сурен Сакисян.
Что касается влияния, которое окажет признание Геноцида армян на Армению, Сурен Саркисян отметил, что нужно осознать одно важное обстоятельство – это обещание Байден дал своим избирателям.
«Это обещание не дано Республике Армения или всему армянству, оно дано гражданам, которые его избрали. Естественно, первый адресат и требующий этого – этнические армяне, живущие в США », - сказал Сурен Саркисян.
По словам эксперта, если Байден признает Геноцид армян, это может вызвать проблемы в отношениях Анкары и Вашингтона.
«Мы должны сделать все, чтобы использовать этот исторический шанс и продвинуть процесс признания Геноцида», - сказал он.