Պեսկով. Պուտինը թույլ չի տա Միացյալ Նահանգներին ուժի տեսանկյունից խոսել Ռուսաստանի հետ
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը թույլ չի տա Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին կամ որևէ այլ երկրի խոսել իր հետ «ուժի տեսանկյունից»:
«Ամերիկացիները հիմա կրկնում են մանտրայի պես, ասում են, որ մենք բոլորի հետ խոսելու ենք ուժի տեսանկյունից: Պուտինը, Ռուսաստանի ղեկավարությունից ոչ ոք թույլ չի տա ամերիկացիներին կամ որևէ մեկին այդպիսի խոսակցություն ունենալ մեզ հետ: Դա բացառվում է», - ասել է Պեսկովը «Аргументы и Факты» պարբերականին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզում, Պեսկովը հայտարարել է, որ «չէր ցանկանա խոսել ծայրահեղ սցենարների մասին»:

Песков: Путин не позволит США говорить с Россией с позиции силы
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что российский лидер Владимир Путин не позволит Соединенным Штатам Америки или любой другой стране разговаривать с собой «с позиции силы».
«Американцы сейчас как мантру повторяют, дескать, мы со всеми будем говорить с позиции силы. Путин, никто другой из руководства России не будет позволять ни американцам, ни кому бы то ни было еще так с нами разговаривать. Это исключено», — сказал Песков в интервью газете «Аргументы и факты».
Отвечая на вопрос о том, возможен ли разрыв дипотношений с США, Песков заявил, что «не хотелось бы говорить об экстремальных сценариях».