Թուրքիան և Ադրբեջանը երրորդ երկրների միջամտությամբ ամեն ինչ անում են ռուսական գործոնը նվազեցնելու և թուրքական օրակարգը առաջ մղելու համար. Աբրահամյան
ՌԴ-ն ինտենսիվ աշխատանքների միջոցով ավարտին է հասցնում Արցախում տեղակայված խաղաղապահ զորախմբի համար նախատեսված զինվորական ավանների հավաքման-կառուցման միջոցառումները, ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հենակետ» կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Այսպես ասած՝ ամուր տեղավորվում է։ Սրան զուգահեռ, չնայած Ադրբեջանի՝ նոյեմբերի 10-ին եռակողմ հայտարարության տակ դրած ստորագրության, Ադրբեջանը մինչև հիմա չի հաստատել/վավերացրել ռուսական խաղաղապահ առաքելության մանդատը։
Այն, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները՝ թիկունքում Թուրքիայի շունչն զգալով, այնքան էլ հարթ չեն, ինչպես հաճախ փորձ են անում ներկայացնել ռուսական և ադրբեջանական պաշտոնական շրջանակներից, արդեն բավականին ընդգծված են, ՌԴ վերահսկողության գոտում գրանցվող ադրբեջանական սադրանքներից՝ գերիների հայրենադարձման հետաձգում, Ադրբեջանից ուղղակի և անուղղակի տեքստերով ՌԴ ներկայությունն Արցախում խիստ ժամանակավոր բնորոշումից՝ «Իսկանդերի» շուրջ զարգացող հակասական իրադարձություններ», - նշել է Աբրահամյանը։
Նա նաև նկատել է, որ առհասարակ, նոյեմբերի 10-ին և հունվարի 11-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների բազմաթիվ խախտումները խոսում են այն մասին, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը՝ նաև երրորդ երկրների միջամտությամբ, ամեն ինչ անում են գործընթացում և ընդհանրապես ռեգիոնում ռուսական գործոնը նվազեցնելու և թուրքական օրակարգը առաջ մղելու համար։

Turkey, Azerbaijan, with interference of third countries, work at reducing Russia’s role and advancing Turkish agenda in the region – analyst
Russia with intensive work is completing the construction of military camp deployed in Artsakh, head of Henaker think tank Tigran Abrahamyan wrote on Facebook.
“So to say, it accommodates firmly. In parallel to it, despite the signature of Azerbaijan under the November 10 trilateral statement, Azerbaijan still has not confirmed/ratified Russian peacekeeping mission mandate,” he said, stressing that the unsmooth relations of Russia and Azerbaijan that feels Turkey’s breath from rear have become more accentuated.
He also noted that the numerous violations of arrangements reached on November 10 and January 11 show that Turkey and Azerbaijan with the interference of third countries are doing everything to reduce the Russian factor in the process and in the region in general to advance the Turkish agenda.