«Վարչապետը, որը գտնում է, որ կարող է դատարանի որոշումը չկատարել, պետք է ենթարկվի պատասխանատվության». Օնիկ Գասպարյանի պաշտպանները կհասնեն մինչև ՄԻԵԴ
02/04/2021 12:50
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի պաշտպանները պատրաստ են հասնել մինչև ՄԻԵԴ։
«Եթե իրավունքի խախտումը չվերացվի Հայաստանում, այո, կդիմենք, ես միշտ լավատես եմ ու մարդու իրավունքների խախտումների վերացումները տեսնում եմ հայկական դատական ատյանների շրջանակներում։ Այդ մի փոքր մասը, որ այստեղ չի վերանում, պետք է վերացվի Եվրոպական դատարանում», - լրագրողներին ասաց Օնիկ Գասպարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը։
Նրա խոսքով՝ չպետք է դիտարկել ՄԻԵԴ-ը որպես միակ ատյան, որն իրականացնում է պայմանական արդարադատություն։
«Իմ ակնկալիքն այն է, որ պարոն Գասպարյանի իրավունքները կպաշտպանվեն հայկական դատական ու իրավապահ մամինների կողմից», - ասաց պաշտպանը։
Նա նշեց, թե վարչապետը, որը գտնում է, որ կարող է դատարանի որոշումը չկատարել ու խնդրել դատարանին, որ փոխի որոշումը, պետք է ենթարկվի քաղաքական պատասխանատվության։
«Ինձ հայտնի բոլոր զարգացած երկրներում նման մոտեցումը ակնհայտորեն կբերեր քաղաքական հետևանքների, քրեադատավարական հետևանքները նույնպես պետք է վրա հասնեն, որովհետև դատարանի որոշումը չկայացնելը համարվում է հանցագործություն», - ասաց Օրբելյանը։
Նշենք, որ վարչական դատարանի որոշումից հետո վարչապետի աշխատակազմը հայտարարություն էր տարածել՝ պնդելով, որ Օնիկ Գասպարյանն ազատված է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնից։
Օնիկ Գասպարյանը դիմում է ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն. նա պահանջում է քրեական գործ հարուցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի դեմ՝ ՀՀ ՔՕ 308 հոդվածի 2-րդ կետով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։

«Премьер-министр, считающий, что может не выполнять решение суда, должен быть привлечен к ответственности» – адвокат Оника Гаспаряна
02/04/2021 13:33
Адвокаты бывшего начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна готовы идти до конца – Европейского суда по правам человека.
«Если нарушение права не будет устранено в Армении, то да, мы обратимся в ЕСПЧ. Я всегда настроен оптимистически и вижу возможность устранения нарушений прав человека в рамках судебных инстанций Армении. Та часть, которая не устраняется здесь, должна устраняться в Европейском суде», - заявил в беседе с журналистами Арам Орбелян.
По его словам, не нужно рассматривать ЕСПЧ в качестве единственной инстанции, которая осуществляет условное правосудие.
«Я ожидаю, что права господина Гаспаряна будут восстановлены судебной и правоохранительной системой Армении», - сказал адвокат.
Он отметил, что премьер-министр, который считает, что может не выполнять решение суда и просить суд изменить свое решение, должен быть привлечен к политической ответственности.
«Во всех известных мне развитых странах подобный подход, безусловно, привлек бы политические последствия, последовали бы также уголовно-процессуальные последствия, поскольку неисполнение решения суда является преступлением», - сказал Арам Орбелян.
Напомним, Административный суд Армении принял обеспечительные меры по иску бывшего начальника Главного штаба ВС Оника Гаспаряна, который оспаривает законность его освобождении от должности. Согласно решению суда, Оник Гаспарян продолжит занимать должность начальника ГШ ВС до вынесения Административным судом окончательного решения.
Отметим, что после решения Административного суда аппарат премьер-министра распространил заявление, в котором утверждается, что Оник Гаспарян освобожден от должности начальника ГШ ВС.
Оник Гаспарян обратился в генеральную прокуратуру Армении. Он требует возбудить уголовное дело против премьер-министра Никола Пашиняна и министра обороны Вагаршака Арутюняна по пункту 2 статьи 308 Уголовного кодекса Армении – злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия.