Մեկնարկել է Օնիկ Գասպարյանն ընդդեմ վարչապետի և նախագահի գործով դատական նիստը. որոշվեց՝ նիստը կլինի դռնբաց
02/04/2021 11:48
Վարչական դատարանում մեկնարկել է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանն ընդդեմ ՀՀ վարչապետի ու նախագահ գործով դատական նիստը։
Դատավոր Մհեր Պետրոսյանը, լսելով կողմերին, որոշում կայացրեց նիստն անցկացնել դռնբաց։
Օնիկ Գասպարյանի շահերը դատարանում պաշտպանում է փաստաբան Արամ Օրբելյանը, Նիկոլ Փաշինյանինը՝ Տաթևիկ Սարուխանյանը։ ՀՀ նախագահի ներկայացուցիչը չի ներկայացել դատական նիստին։
Այսօրվա նիստում կքննարկվի վարչապետի ներկայացուցչի միջնորդությունը՝ հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչական դատարանը՝ դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին փաստաբանի միջնորդությունը, որով պահանջվել էր կասեցնել Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկությունը մինչև գործով վերջնական դատական ակտի կայացումը։

В Административном суде началось рассмотрение иска Оника Гаспаряна против премьер-министра и президента
02/04/2021 12:18
В Административном суде Армении рассматривается иск бывшего начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна против премьер-министра и президента Армении.
Судья Мгер Петросян, выслушав стороны, принял решение провести открытое судебное заседание.
Интересы Оника Гаспаряна представляет в суде адвокат Арам Орбелян, а Никола Пашиняна – Татевик Саруханян. Представитель интересов президента Армении не явился на судебное заседание.
На сегодняшнем заседании обсуждается ходатайство представителя премьер-министра об отмене обеспечительной меры.
Напомним, Административный суд Армении под председательством судьи Мгера Погосяна удовлетворил ходатайство адвоката о применении обеспечительной меры по иску бывшего начальника Главного штаба ВС Оника Гаспаряна, который оспаривает законность освобождении от должности. Согласно решению суда, Оник Гаспарян продолжит занимать должность начальника ГШ ВС до вынесения Административным судом окончательного решения.