Չվերադարձնելով ռազմագերիներին՝ Բաքուն փորձում է արդարացման հիմքեր ապահովել՝ առաջ քաշելով ականապատ տարածքների քարտեզների կեղծ օրակարգ. Աննա Նաղդալյան
06/04/2021 19:25
Ադրբեջանական իշխանությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքով և 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներով ստանձնած իրենց հանձնառությունները՝ հայրենադարձնելու դեռևս պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Ըստ էության, ի պատասխան այս հարցում նաև միջազգային հանրության ճնշումներին, ադրբեջանական կողմը փորձում է իր համար արդարացման հիմքեր ապահովել՝ առաջ քաշելով ականապատ տարածքների քարտեզների կեղծ օրակարգ: Դրա մասին է վկայում նաև այն փաստը, որ ադրբեջանական պաշտոնյաների կողմից այդ հարցի բարձրացումը կրում է զուտ հրապարակային բնույթ:
Հակամարտության ողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմը ոչ միայն հանդես չի եկել ականազերծման հարցերով համագործակցելու առաջարկով, այլև ավելին` ամեն ջանք ներդրել է Հայաստանում և Արցախում ականազերծման ծրագրերի իրականացումը  խափանելու նպատակով։ Բավական է հիշել, որ Ադրբեջանը 2016թ․  արգելափակել է ԵԱՀԿ Երևանի գրասենյակի  մանդատի երկարաձգումը վերջինիս՝ ականազերծման ծրագրերին աջակցելու պատրվակով, ինչն էլ հանգեցրել է Հայաստանում ԵԱՀԿ դաշտային առաքելության փակմանը։
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին զերծ մնալ  միջազգային հանրությանն ապակողմոնորոշելու նման պրակտիկայից և գործուն քայլեր ձեռնարկել՝  կատարելու նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններն ու միջազգային հումանիտար իրավունքի պահանջները, որոնք ենթադրում են անհապաղ և անվերապահ կերպով բոլոր ռազմագերիների և պատանդառության մեջ գտնվող անձանց ազատ արձակումը և հայրենադարձումը», - ասված է Նաղդալյանի հայտարարության մեջ․

Azerbaijan tries to create grounds for justifying its non-compliance by putting forward a fake agenda of minefield maps – Armenia’s MFA
The Azerbaijani authorities in their recent statements accused the Armenian side of not providing maps of minefields of the territories fallen under the Azerbaijani control. Asked to comment on the statement, Armenia’s MFA spokesperson Anna Naghdalyan said, “As you know the Azerbaijani authorities are blatantly violating the international humanitarian law and their commitments under the provisions of the November 9 statement to repatriate Armenian prisoners of war and civilians who are still being held in captivity.
In fact, in response to the pressure of the international community on this issue, the Azerbaijani side is trying to create grounds for justifying its non-compliance by putting forward a fake agenda of minefield maps. The fact that the Azerbaijani officials are raising this issue exclusively in the public field is a case in point.
Throughout the conflict, the Azerbaijani side didn’t make any proposal to cooperate on demining issues; moreover, it made every effort to disrupt the implementation of demining programs in Armenia and Artsakh. It is enough to recall that Azerbaijan in 2016 blocked the extension of the mandate of the OSCE Office in Yerevan under the pretext of the latter’s support to demining programmes, which led to the closing of the OSCE field mission in Armenia.
We call on the Azerbaijani authorities to refrain from attempts to mislead the international community and to undertake tangible steps to fulfill its commitments undertaken by the November 9 trilateral statement and under the international humanitarian law, which entails the immediate, unconditional release of all prisoners of war, captured civilians and their repatriation.”