ՀՀ կառավարությունը չի մեկնաբանում՝ ո՞ւմ է երեկ Բաքվից տեղափոխել ռուսական ինքնաթիռը Հայաստան
ՀՀ կառավարությունը չի մեկնաբանում՝ ի վերջո, ո՞ւմ է երեկ Բաքվից տեղափոխել ռուսական ինքնաթիռը Հայաստանի Հանրապետություն։
«Հրապարակ» օրաթերթը գրել էր, թե ինքնաթիռը դատարկ չի եկել. Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների հրամանատար Ռուստամ Մուրադովի հետ Հայաստան է եկել թուրք-ադրբեջանական պատվիրակություն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը չի պատասխանում հեռախոսազանգերին։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի խոսնակ Նժդեհ Հովսեփյանն Aysor.am-ին ասաց, թե գերիներին չվերադարձնելու վերաբերյալ հայտարարել են՝ գերիների վերադարձը հետաձգվել է, քանի որ հակառակորդի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը ի կատար չի ածվում։
Ինչ վերաբերվում է թուրք-ադրբեջանական պատվիրակությանը՝ Ավինյանի մամուլի խոսնակն ասաց, թե իրենք դրա վերաբերյալ մեկնաբանություն չեն կարող տալ։
«Հասցեատերը մենք չենք», - ասաց Հովսեփյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ «Էրեբունի» օդանավակայանում մեծ թվով գերիների հարազատներ սպասում էին իրենց որդիների վերադարձին, ինչը, սակայն, տեղի չունեցավ։ Դրանից հետո ծնողները հայտարարեցին՝ միանում են Պաշտպանության նախարարության շենքի առջև բողոքի ակցիա անող ծնողներին. անհայտ կորած զինծառայողների ծնողները ողջ գիշերն անցկացրել են նախարարության շենքի մոտ՝ փակ պահելով նախարարության մուտքերը։ ՊՆ-ից մինչ այս պահը որևէ մեկը չի մոտեցել ծնողներին։

Кого вчера доставил из Баку в Ереван российский самолет? Правительство Армении не комментирует
Правительство Армении не комментирует, кто прибыл в Ереван из Баку на российском самолете вчера вечером.
Газета «Грапарак» писала, что на самом деле самолет, на котором, как предполагалось, в Ереван должны были возвратиться армянские военнопленные, на самом деле, не был пустым. Вместе с командующим российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе Рустамом Мурадовым в Ереван прибыла делегация Азербайджана и Турции.
Aysor.am попытался получить комментарий у пресс-секретаря премьер-министра Армении Мане Геворкян, однако на звонки она не отвечает.
Пресс-секретарь вице-премьера Тиграна Авиняна Нжде Овсепян заявил Aysor.am, что, как уже было отмечено, возвращение пленных откладывается, поскольку Баку не выполняет 8-ой пункт трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Что касается визита азербайджано-турецкой делегации в Армению, пресс-секретарь Авиняна заявил, что предоставить комментарий по данному вопросу они не могут.
«Не мы адресаты вопроса», - сказал он.
Напомним, что вчера офис Авинян сообщил, что возвращение армянских пленных из Азербайджана вновь откладывается, поскольку не выполняется 8-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, что является грубым нарушением послевоенного гуманитарного процесса.
Между тем, родные пропавших без вести военнослужащих уже второй день продолжают блокировать здание министерства обороны Армении.