Պնդում եմ, որ առանց պատերազմի հնարավոր է փորձել հետ բերել Հադրութն ու Շուշին. Միքայել Մինասյան (Տեսանյութ)
Պնդում եմ, որ Հայաստանը չունի նոր պատերազմի ռեսուրս, պնդում եմ, որ հնարավոր է փորձել հետ բերել Շուշին և Հադրութը՝ առանց պատերազմի։ Այս մասին «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Ես պնդում եմ նաև, որ պետք է փորձենք ամրացնել արժանապատիվ հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ և կառուցել նոր հարաբերությունների ձև, որի մասին գրել եմ 2 տարի առաջ՝ իմ հոդվածում», - ասաց նա։
Միքայել Մինասյանն ընդգծեց՝ պետք է ընդունենք, որ այլևս չունենք այն Հայաստանը, որն ավարտվեց Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության առաջին օրով։ «Այս 3 տարիների ընթացքում նա ուղղակի քաշեց մեր միջից ամեն ինչ։ Կամ ընդունում ենք դա, ստանում ենք ճիշտ դեղամիջոցներ և գնում ենք դեպի ապագա, կամ շարունակում ենք իրար խաբել ու չենք ունենում ապագա։ Ես ապագայի կողմնակիցն եմ, ես եթե սկսեմ, սկսելու եմ հանուն ապագայի, ոչ թե հանուն անցյալի», - ասաց նա։
Հարցին՝ եթե Փաշինյանը չանցկացնի արտահերթ ընտրություններ, պատրա՞ստ է ինքը ստանձնել նրան «պատուհանից դուրս վռնդելու» պատասխանատվությունը, Մինասյանը պատասխանեց․ «Ես գրել էի, որ սպասելու եմ իմ հերթին։ Կարծում եմ, որ սպասել եմ բավականին, և տեսա, որ ոչ ոք չի կարողանում այդ մարդուն պատուհանից դուրս շպրտել։ Հետևաբար՝ հիմա արդեն ես պետք է որոշեմ՝ ուզում եմ ստանձնել դա, թե ոչ, եթե ստանձնեմ, ուրեմն շպրտելու եմ, չկասկածեք»։

Ex-ambassador claims Shushi and Hadrut may be returned without war
Armenia’s ex-ambassador to Vatican Mikayel Minasyan claims that it is possible to bring Shushi and Hadrut back without war. He said Armenia does not have resource for new war.
“I claim that we must try to strengthen our dignified relations with Russia and build form of new relations about which I wrote two years ago in my article,” he said.
Minasyan stressed that it is necessary to accept that we do not have the Armenia which ended with the first day of power of Nikol Pashinyan.
“During these three years he simply took everything from us. We either accept it and receive right medicine and head to future, or continue lying to one another and have no future. I am for the future, if I start I will start for the future and not for the past,” Minasyan said in the interview to Armnews TV channel.
Asked whether he is ready to remove Pashinyan “from the window” if the latter decides not to hold elections, Minasyan said, “I wrote that I would be waiting for my turn. I believe I have waited long enough and I saw that no one manages to throw this person out of the window. Therefore, now it is my turn to decide whether I want to assume it or not. If I assume, I will throw him, don’t doubt.”