ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Բաքվում Արցախյան պատերազմին նվիրված «պուրակի» բացման վերաբերյալ
Ապրիլի 12-ին Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ Բաքվում բացվել է Արցախյան պատերազմին նվիրված «պուրակ», որտեղ հայկական զինվորական տեխնիկայի հետ մեկտեղ ցուցադրված են հայկական զինված ուժերի ծառայողների կերպարներ (մանեկեններ), Հայաստանի ու Արցախի զինվորների անձնական իրեր և զոհված հայ զինվորականների սաղավարտներ:
«Պուրակի» բացման արարողությունը և դրանում Ադրբեջանի նախագահի ելույթն ի ցույց են դնում, որ վերոնշյալ գործողությունն ուղղված է հրապարակայնորեն նսեմացնելու պատերազմում զոհվածների հիշատակը, անհայտ կորածներին ու գերիներին, ոտնահարելու նրանց ընտանիքների իրավունքներն ու արժանապատվությունը:
Այն ժամանակ, երբ դեռևս լիովին հասցեագրված չեն Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքները, երբ Ադրբեջանում պատանդառության մեջ են գտնվում բազմաթիվ հայ ռազմագերիներ, դիակապտության տարրերով պարուրված նման «ցուցադրության» կազմակերպմամբ Ադրբեջանը վերջնականապես ամրագրում է իր դիրքը որպես անհանդուրժողականության և այլատյացության համաշխարհային կենտրոն: Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության նման մարդատյաց գործելաոճն առավել խոսուն է, քան խաղաղության և հանդուրժողականության, բազմամշակութայնության վերաբերյալ ցանկացած հայտարարություն կամ PR-ակցիա:
Մի կողմից Ադրբեջանի ղեկավարությունը հանդես է գալիս Հայաստանի կողմից հնարավոր ռևանշիզմի վերաբերյալ դիտարկումներով, իսկ մյուս կողմից նման ցուցադրությամբ փորձ է կատարում մոնումենտալացնել ռևանշիզմը, մարդատյացությունը և ազգամիջյան ատելությունը։ Նման քայլերն ի ցույց են դնում, թե որքան հեռու է կանգնած Ադրբեջանի ղեկավարությունը ետհակամարտային իրավիճակի, տարածաշրջանային խաղաղության և հաշտեցման վերաբերյալ իր իսկ դեկլարատիվ հայտարարություններից։

Armenia's MFA issues statement on opening of the “park” dedicated to Artsakh war
On April 12, with the participation of the President of Azerbaijan a “park” dedicated to Artsakh war was opened in Baku, where along with the Armenian military equipment the mannequins of the servicemen of the Armenian armed forces, personal belongings of the soldiers of Armenia and Artsakh and the helmets of killed Armenian servicemen were displayed, Armenia’s MFA said in a statement.
“The opening ceremony of the “park” and the remarks of the President of Azerbaijan demonstrate that the above-mentioned action is aimed at publicly degrading the memory of the victims of the war, missing persons and prisoners of war, violating the rights and dignity of their families.
At a time when the consequences of the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh haven’t been fully addressed, when numerous Armenian prisoners of war are being held in Azerbaijani captivity, with the organization of such an "exhibition" wrapped in the elements of marauding, Azerbaijan is finally consolidating its position as a global center of intolerance and xenophobia. Such anti-human behavior of the Azerbaijani high-ranking leadership is more vocal than any statement or PR-campaign on peace, tolerance and multiculturalism.
On one hand, the Azerbaijani leadership is making observations about possible revanchisme on the part of Armenia, and on the other hand, with such exhibition, attempts to perpetuate the revanchisme, inhumanity and interethnic hatred. Such steps manifest how far the Azerbaijani leadership stands from its own declarative statements on the post-conflict situation, regional peace and reconciliation,” the statement said.