Դատախազությունը հաստատեց՝ ԲԴԽ նախագահի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել. մանրամասներ չեն հաղորդի
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաստատեց՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել։
«Մանրամասներ չեմ կարող ասել, գործ կա հարուցված», - Aysor.am-ին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհդական Գոռ Աբրահամյանը։
«ՀՀ դատական օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանվում է, որ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են՝ առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանը ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն: Ելնելով վերոնշյալ իրավակարգավորումներից՝ հարուցված քրեական գործի, դրա շրջանակներում իրականացվող գործողությունների մասին հավելյալ տեղեկատվություն չի տրամադրվում», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է ԲԴԽ-ի համաձայնությանը, գլխավոր դատախազի խորհրդականն ասաց, որ դատավորի պարագայում առկա է երկու ռեժիմ։
«Եթե քրեական գործը, հարուցվող քրեական հետապնդումը չի վերաբերում դատավորի կողմից իր լիազորությունների իրականացմանը, նման համաձայնություն ստանալու խնդիր չի առաջանում։ Տվյալ դեպքում գործ ունենք նշածս դեպքի հետ», - հավելեց Գոռ Աբրահամյանը։

Генпрокуратура подтвердила, что в отношении председателя Высшего судебного совета возбуждено уголовное дело: подробности не сообщаются
15/04/2021 14:28
Генеральная прокуратура Армении подтвердила, что в отношении в отношении председателя Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна возбуждено уголовное дело.
«Есть возбужденное дело, подробности не могу сообщить», - сказал Aysor.am советник генпрокурора Гор Абрамян.
«Частью 7 статьи 51 Судебного кодекса Армении устанавливается, что действия в отношении судьи в рамках уголовного производства производятся с максимальным обеспечением конфиденциальности досудебного уголовного производства, уважения в отношении авторитета и независимости судьи, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи. Исходя из вышеупомянутого, дополнительные сведения о возбужденном уголовном деле, проводимых в рамках дела действиях не предоставляются», - сказал он.
Что касается согласия Высшего судебного совета, то советник генерального прокурора сказал, что в случае судьи действуют два режима.
«Если уголовное дело, возбужденное уголовное преследование не касаются осуществления судьей своих полномочий, вопрос получения такого согласия не возникает. В данном случае мы имеем дело с указанным случаем», - добавил Гор Абрамян.