Ադրբեջանցիները սպանել են գերեվարված հայ զինվորին. դին ճանաչվել է ԴՆԹ եռակի հետազոտության արդյունքում
Ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում դեռ նոյեմբերի 24-ին տեսանյութեր տարածվեցին հայ գերիների մասնակցությամբ, որոնց մեջ էր նաեւ Լոռու մարզի Կաթնաջուր գյուղի բնակիչ 18-ամյա Էրիկ Մխիթարյանը: Էրիկը բանակ էր զորակոչվել 2020թ.-ի հուլիսի 8-ին, գրում է Armtimes.com-ը։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ժամանակ մասնակցել է մարտական գործողություններին՝ Ջաբրայիլում (Ջրական), Արա Լեռում և Հադրութում, վերջին անգամ ընտանիքի հետ կապ էր հաստատել հոկտեմբերի 8-ին Հադրութից:
Նոյեմբերի 24-ին սոցիալական ցանցերում հայտնված տեսանյութից հայտնի դարձավ, որ տղան գերեվարվել է: Ընտանիքի անդամները տղայի վերադարձման պահանջով ու ակնկալիքով դիմել էին Կարմիր խաչի հայաստանյան գրասենյակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանին, բոլոր հնարավոր կառույցներին ու խնդրով զբաղվող անձանց: Չնայած այն հանգամանքին, որ տղայի գերեվարման մասին տեսանյութեր հրապարակել էին հենց ադրբեջանական կողմից, սակայն Կարմիր խաչի հարցումներին այդպես էլ դրական պատասխան չէին տվել, ասել է թե, տղայի գերեվարման փաստը ադրբեջանական կողմը չէր հաստատել:
Մինչ ընտանիքը ամեն րոպե սպասում էր Էրիկին հայրենիք վերադարձնելուն՝ ապրիլի 8-ին հաստատվել է տղայի մահվան լուրը: ԴՆԹ երեք հետազոտություններն էլ դրական պատասխան են տվել: Էրիկը մահացել է, իսկ դին գտել են որոնողական աշխատանքների ժամանակ: Այս տեղեկությունը ՀԺ-ի հետ զրույցում հաստատեցին Էրիկի հարազատները:
Սա եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ողջ ու առողջ վիճակում գերեվարված զինծառայողը այսօր մահացած է: Ստացվում է՝ Էրիկին պարզապես սպանել են գերի վերցնելուց, տեսանկարահանելուց ու սոցցանցերում հրապարակելուց հետո:

Азербайджанцы убили плененного солдата: тело идентифицировано в результате тройной ДНК экспертизы
В азербайджанском сегменте социальных сетей еще 24 ноября распространились видеозаписи с участием пленных армян, в которых был и 18-летний Эрик Мхитарян из села Катнаджур Лорийской области. Эрик был призван в армию 8 июля 2020 года, сообщает Armtimes.com.
Во время войны, развязанной Азербайджаном, участвовал в военных действиях в Джебраиле (Джракан), Ара Лере и Гадруте, в последний раз связывался с семьей 8 октября из Гадрута.
Когда в социальных сетях 24 ноября появилась видеозапись, стало ясно, что юноша находится в плену. Члены семьи обратились в представительство Красного креста в Армении, к Защитнику прав человека, во все возможные структуры и к лицам, занимающимся этой проблемой. Однако, хотя видеозаписи с участием Эрика были опубликованы именно азербайджанской стороной, на запросы Красного креста они так и не дали положительного ответа, то есть факт его пленения Азербайджан не подтвердил.
Пока семья каждую минуту ждала возвращения Эрика на родину, 8 апреля подтвердилось известие об его смерти. Результаты трех экспертиз ДНК были положительными. Эрик погиб, а его тело нашли во время поисковых работ. Информацию в беседе с «Айкакан жаманак» подтвердили родственники Эрика.
Это еще раз подтверждает, что военнослужащий, взятый в плен живым и здоровым, сегодня мертв. То есть Эрика просто убили после того, как захватили в плен, сняли на видео и опубликовали это видео в социальных сетях.