«Անվտանգության բացակայության խորը զգացողություն կա». Նախագահը հանդիպել է Մեղրիի, Կապանի և Քաջարանի քաղաքապետների հետ
Աշխատանքային այցով Սյունիքի մարզում գտնվող Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ այցելել է մարզկենտրոն Կապան, քաղաքապետարանում հանդիպում ունեցել Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի, Մեղրի համայնքի ղեկավար Մխիթար Զաքարյանի, Քաջարան համայնքի ղեկավարի տեղակալ Զոհրաբ Առաքելյանի, Նռնաձոր և Եղվարդ բնակավայրերի ղեկավարներ Ալեքսան Բոյաջյանի և Սպարտակ Զաքարյանի հետ։
Նախագահը նշել է, որ մարզային այցի ընթացքում եղել է սահմանամերձ մի շարք բնակավայրերում, հանդիպել բնակիչների ու համայնքների ղեկավարների հետ, ևս մեկ անգամ ծանոթացել խնդիրներին, որոնք հիմնականում տարբեր, բայց ինչ-որ առումով նաև նույնատիպ են։
«Յուրաքանչյուր գյուղ, որ դարձել է սահմանամերձ, իր սեփական խնդիրներն ունի։ Կա գյուղ, որը կիսվել է, գյուղի կեսը մնացել է հակառակորդի կողմում։ Կան գյուղեր, որոնք ջեռուցման, ջրամատակարարման և այլ խնդիրներ ունեն։ Սակայն հիմնականում բոլորին անհանգստացնող մի շատ կարևոր խնդիր կա՝ անվտանգության խնդիրը։ Այն բոլորին է վերաբերում» , - ասել է նախագահը:
«Այդ խնդիրը շատ ավելի խորն է, քան մենք պատկերացնում ենք։ Անվտանգության խնդիրը հստակ պատկեր ունի՝ ադրբեջանցի զինվորներն են կամ նրանց դիրքերը, դրոշները կամ ցուցատախտակները։ Իրականում անվտանգության բացակայության խոր զգացողություն կա։
Եկել եմ այստեղ նախ և առաջ ձեզ լսելու, գյուղացիներին լսելու, տեսնելու, թե ինչով կարող եմ ես կամ նախագահի ինստիտուտն օգնել։ Անհատների կարծիքը շատ կարևոր է, բայց նաև կարևոր է համակարգված, ձևավորված կարծիքն այն մարդկանց, ովքեր պատասխանատու են և ղեկավարում են» , - նշել է նա։
Համայնքների ղեկավարները ներկայացրել են պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև իրենց տեսակետներն ու մոտեցումներն անվտանգության հետ կապված հարցերի վերաբերյալ։
Նախագահ Սարգսյանն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել են նաև Կապանի օդանավակայան, ծանոթացել պայմաններին և հնարավորություններին, ինչպես նաև օդանավակայանի գործարկման հետ կապված, այդ թվում՝ անվտանգության խնդիրներին։

«Есть глубокое ощущение отсутствия безопасности» – президент Армении встретился с мэрами Мегри, Каджарана и Капана
21/04/2021 14:55
В рамках рабочего визита в Сюникскую область президент Армении Армен Саркисян вместе с Защитником прав человека Армении Арманом Татояном посетил Капан, провел в мэрии встречу с руководителем общины Капан Геворком Парсяном, руководителем общин Мегри Мхитаром Закаряном, с заместителем руководителя общины Каджаран Зограбом Аракеляном, с главами общин Нрнадзор и Егвард – Алексаном Бояджяном и Спартаком Закаряном.
Президент отметил, что в рамках визита в область посетил ряд приграничных населенных пунктов, встретился с жителями и руководителями общин, вновь ознакомился с проблемами, которые в основном разные, но в каком-то смысле также схожи.
«У каждого ставшего приграничным села есть свои проблемы. Есть село, которое разделено, половина села перешла к противнику. Есть села, где существуют проблемы с отоплением, водоснабжением и газоснабжением и т.д. Однако в основном всех беспокоит одна очень важная проблема – вопрос безопасности. Он касается всех», - сказал президент.
«Эта проблема намного глубже, чем мы представляем. Проблема безопасности имеет четкую картину – это азербайджанские солдаты или их позиции, их флаги или постеры. В действительности, есть глубокое ощущение отсутствия безопасности.
Я пришел сюда, прежде всего, чтобы услышать вас, жителей, увидеть, чем могу помочь я или институт президента. Мнение отдельных людей очень важно, но также важно системное, сформированное мнение тех, кто несет ответственность и руководит», - отметил он.
Руководители общин представили президенту сложившуюся после войны ситуацию и проблемы, а также свои позиции и подходы к вопросам безопасности.
Президент Саркисян и Защитник прав человека посетили также аэропорт Капана, ознакомились с условиями и возможностями, а также проблемами безопасности, связанными с вводом в эксплуатацию аэропорта.