Նախագահը չի ստորագրել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքը և դիմել է Սահմանադրական դատարան
22/04/2021 17:56
Ազգային ժողովի ընդունած «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի և հարակից օրենքների փաթեթն Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն է ներկայացվել 2021 թվականի ապրիլի 2-ին:
Հանրապետության նախագահն Օրենքը քննարկել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի ղեկավարության, ակադեմիկոսների, բուհերի, գիտության և կրթության ոլորտի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, լսել նրանց կարծիքներն ու դիտարկումները:
Ըստ Օրենքին կից ներկայացված հիմնավորման՝ Օրենքի գլխավոր նպատակն է կրթության և գիտության համակարգերի կառավարման արդյունավետության բարձրացումը: Սակայն հարկ է ընդգծել, որ Օրենքը համակարգային բնույթ չունի, և դրանով նախատեսված կարգավորումներով գիտության և կրթության ոլորտում առկա խնդիրների համար առավելապես հատվածական լուծումներ են առաջարկվում:
Նման օրենքի ընդունման համար նախ և առաջ պետք է ունենալ գիտության և կրթության զարգացման հստակ տեսլական, ռազմավարություն, ծրագիր՝ ինչ ուղղությամբ ենք գնում, ինչպիսի գիտություն ու կրթություն ենք ուզում զարգացնել: Օրենքը ներկա վիճակով լիարժեքորեն չի արտացոլում գիտության և կրթության զարգացման ժամանակակից միտումները:
Միևնույն ժամանակ, Օրենքի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ուսումնասիրությունները և փորձագիտական կարծիքները հանգեցրել են այն եզրակացության, որ Օրենքի առանձին դրույթներ առերևույթ խնդրահարույց են սահմանադրականության տեսանկյունից:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել Օրենքը՝ դիմելով Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրությանը Օրենքի համապատասխանությունը որոշելու համար:

Президент Армении не подписал закон «О высшем образовании и науке» и обратился в Конституционный суд
22/04/2021 18:48
Президент Армении Армен Саркисян не подписал представленный апреля 2020 года на подпись президенту парламентом Армении закон «О высшем образовании и науке».
Президент республики обсудил Закон с руководством Национальной академии наук Армении, представителями вузов, сферы образования и науки, общественных организаций, выслушал их мнения и замечания.
Согласно представленному обоснованию, главная цель Закона – повышение эффективности управления систем образования и науки. Однако следует подчеркнуть, что Закон не имеет системного характера и предусмотренные регулирования предлагают преимущественно отрывочные решения проблем, существующих в сфере образования и науки.
Для принятия подобного закона, прежде всего, нужно иметь четкое видение развития науки и образования, стратегию, программу – в каком направлении идти, какую науку и образование хотим развивать. Закон в нынешнем виде не отражает полностью современные подходы к развитию науки и образования.
В то же время проведанные аппаратом президента Армении изучения Закона и экспертные мнения привели к выводу, что отдельные положения Закона очевидно проблематичны с точки зрения конституционности.
Учитывая вышеизложенное, президент Армении не подписал Закон, обратившись в Конституционный суд для определения соответствия Закона Конституции Республики Армения.