Իշխանությունները պետք է ուշադրություն դարձնեն Թուրքիայի խիստ հմտորեն քողարկված թակարդին և դրանից բխող այլ հետևանքներին. Թուրքագետ
23/04/2021 11:57
«Հայաստանը և Թուրքիան Հարավային Կովկասում. իրողություններ և ռիսկեր» խորհրդաժողովի ժամանակ այսօր թուրքագետ, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը, խոսելով Կարսի պայմանագրի ստորագրմանն առնչվող իրադարձությունների մասին, հայտարարեց, թե Հայաստանի իշխանությունները պետք է շատ զգոն լինեն թուրքական իշխանությունների լարած հերթական թակարդին։
Նա մեջբերեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի՝ լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցից, որտեղ վերջինս նշել է. «Ժամանակավոր տեղակայվում են սահմանապահներ, մինչև սահմանազատումն ու սահմանագծումը, որը տեղի կունենա միայն Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների հաստատումից հետո»։
«Եթե գանք եզրահանգման, ապա Թուրքիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների հաստատումը ենթադրում է թուրքական կողմից ևս մեկ պահանջ՝ նախապայման։ Այն, ինչ արել են 1973 թվականին, և այն, ինչ փորձել են անել 2009 թվականին, այսինքն՝ Հայաստանին ներկայացվելու է ինչ-որ կերպ քողարկված Կարսի պայմանագրի ճանաչման կամ վերաճանաչման պահանջ, որը ռեալ-պոլիտիկ տեսանկյունից միգուցե կթվա անիրականանալի, բայց մենք պետք է հարցին նայենք այլ տեսանկյունից։ Թուրքիան մեր առջև դրել է 3 նախապայման։ Առաջին նախապայմանին նա մասամբ հասել է, սա այն քողարկված վտանգն է, որը տանելու է թուրքական երկրորդ նախապայմանի իրականացմանը։ Թուրքիայի համար սա ունի գերկարևոր նշանակություն, որովհետև Հայաստանը, ևս մեկ անգամ նախապայմանն ընդունելով, արձանագրելու է իր պարտությունը», - ասաց թուրքագետը:
Մելքոնյանն ասաց, որ իր խոսքերն իշխանությունները կարող են ընդունել որպես կոչ՝ ուշադրություն դարձնելու Թուրքիայի խիստ հմտորեն քողարկված թակարդին և դրանից բխող այլ հետևանքներին:

Власти Армении должны обратить внимание на крайне искусно замаскированную ловушку Турции и вытекающие из этого последствия – Рубен Мелконян
23/04/2021 12:46
Власти Армении должны проявить осмотрительность к очередной устроенной турецкими властями ловушке, заявил сегодня декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета, тюрколог  Рубен Мелконян сегодня на конференции «Армения и Турция на Южном Кавказе: реалии и риски», обратившись к событиям, связанным с подписанием Карского договора.
Он привел цитату из интервью вице-премьер Тиграна Авиняна одной из СМИ, в которой последний отметил: «Пограничники размещаются временно, до делимитации и демаркации, которая состоится только после установления двусторонних отношений с Азербайджаном и Турцией».
«Если сделать вывод, то установление двусторонних отношений с Турцией предполагает еще одно требование – предусловие. То, что сделали в 1973 году, и то, что попытались сделать в 2009 году, то есть, представить Армении в какой-то завуалированной форме требование о признание Карского договора или нового признания, которое с точки зрения реал-политик возможно покажется нереальным, однако мы должны смотреть на вопрос с другой точки зрения. Турция выдвинула нам 3 предусловия. Она частично добилась первого предусловия, эта та скрытая угроза, которая приведет к реализации второго предусловия. Для Турции это имеет сверхважное значение, поскольку Армения еще раз приняв предусловие, зафиксирует свое поражение», - сказал тюрколог.
Рубен Мелконян отметил, что власти могут принять его слова как призыв обратить внимание на крайне умело замаскированную ловушку Турции и вытекающие из этого другие последствия.