Հայաստանը Ռուսաստանի օգնությամբ հզոր բանակ է ստեղծելու. Անվտանգության խորհրդի քարտուղար
Հայկական կողմն ակնկալում է հզոր բանակ կառուցել Ռուսաստանի օգնությամբ, РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ Երևանն արդեն հայտարարել է, որ Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխումները կիրականացվեն Ռուսաստանի օժանդակությամբ:
«Մեր տեսանկյունից, վերջին տասներկու տարվա ընթացքում Ռուսաստանի Զինված ուժերի բարեփոխումներն ամենահաջողներից մեկն են. բանակի արդիականացում և օպտիմիզացում, արդյունավետության բարձրացում, կառավարման ավտոմատացված համակարգի ներդրում, ժամանակակից զենքեր Ռուսաստանին օգնել են շարունակել ունենալ աշխարհի ուժեղագույն բանակներից մեկը: Մենք վստահ ենք, որ Ռուսաստանի օգնությամբ մենք կանցնենք այս ճանապարհը և կկառուցենք հայկական հզոր բանակ», - ասել է Գրիգորյանը:
Նա պատասխանել է նաև հարցին՝ արդյոք Հայաստանը ժամանակակից զենք գնելո՞ւ է և ումի՞ց:
«Սպառազինության վերաբերյալ ես կցանկանայի նշել, որ մենք ձեռք կբերենք լավագույն զենքերը, և դուք գիտեք, թե որ երկիրն է առաջատարն այս ոլորտում: Միևնույն ժամանակ, մենք նախատեսում ենք հետայսու ակտիվորեն զարգացնել Հայաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրը», - ասել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Armenia to build strong army with Russia’s assistance – SCS
Armenian side expects to build a strong army with Russia’s assistance, Armenia’s Security Council Secretary Armen Grigoryan said in an interview to Russian RIA Novosti.
He said Yerevan has already stated that the reforms in the Armenian armed forces will be implemented with Russia’s assistance.
“From our viewpoint the reforms in Russian Armed Forces are one of the most succeeded ones – army upgrading and optimization, raise of efficiency, application of automatized management system, modern weapon – all this helped Russia to keep on having one of the strongest army in the world,” Grigoryan said, expressing conviction that with Russia’s assistance Armenia will pass the way and will build strong Armenian army.
As to acquiring weapons, Grigoryan said that Armenia will acquire the best weapon.
“At the same time we are planning to intensively develop Armenia’s military-industrial complex,” the SCS said.