Հայաստանը Ռուսաստանի օգնությամբ հզոր բանակ է ստեղծելու. Անվտանգության խորհրդի քարտուղար
Հայկական կողմն ակնկալում է հզոր բանակ կառուցել Ռուսաստանի օգնությամբ, РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ Երևանն արդեն հայտարարել է, որ Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխումները կիրականացվեն Ռուսաստանի օժանդակությամբ:
«Մեր տեսանկյունից, վերջին տասներկու տարվա ընթացքում Ռուսաստանի Զինված ուժերի բարեփոխումներն ամենահաջողներից մեկն են. բանակի արդիականացում և օպտիմիզացում, արդյունավետության բարձրացում, կառավարման ավտոմատացված համակարգի ներդրում, ժամանակակից զենքեր Ռուսաստանին օգնել են շարունակել ունենալ աշխարհի ուժեղագույն բանակներից մեկը: Մենք վստահ ենք, որ Ռուսաստանի օգնությամբ մենք կանցնենք այս ճանապարհը և կկառուցենք հայկական հզոր բանակ», - ասել է Գրիգորյանը:
Նա պատասխանել է նաև հարցին՝ արդյոք Հայաստանը ժամանակակից զենք գնելո՞ւ է և ումի՞ց:
«Սպառազինության վերաբերյալ ես կցանկանայի նշել, որ մենք ձեռք կբերենք լավագույն զենքերը, և դուք գիտեք, թե որ երկիրն է առաջատարն այս ոլորտում: Միևնույն ժամանակ, մենք նախատեսում ենք հետայսու ակտիվորեն զարգացնել Հայաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրը», - ասել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Армения с помощью России построит мощную армию - секретарь Совбеза
Армянская сторона рассчитывает с помощью России построить мощную армию, сказал в интервью РИА Новости секретарь Совета Безопасности республики Армен Григорян.
По его словам, Ереван уже заявлял, что реформы Вооруженных сил Армении будут проводиться при содействии России.
«С нашей точки зрения, реформы ВС России за последние двенадцать лет - одни из самых успешных: модернизация и оптимизация армии, повышение эффективности, внедрение автоматизированной системы управления, современные вооружения помогли России продолжать иметь одну из сильнейших армий в мире. Мы уверены, что с помощью России пройдем этот путь и построим мощную Армянскую армию», - сказал Григорян.
Он ответил также на вопрос, будет ли Армения закупать современное вооружение и у кого.
«По поводу вооружений отмечу, что мы будем покупать лучшее оружие, и вам известно, какая страна лидирует в этой области. В то же время, мы планируем и далее активно развивать военно-промышленный комплекс Армении», - сказал секретарь Совбеза.