Ադրբեջանի առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը դուրս են մղվել. նրանք Եվրանեսթի աշխատանքից բավարարված չեն. Վիկտոր Ենգիբարյան
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը օրերս մասնակցել է Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի առցանց լիագումար նստաշրջանին: Հայկական կողմի համար կարևորագույն խնդիր է եղել շեշտադրել ռազմագերիների վերադարձի հարցը:
Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, իմքայլական Վիկտոր Ենգիբարյաի խոսքով՝ այդ հարցի շուրջ եվրոպական գործընկերների շրջանում լայն կոնսենսուս կա:
«Ոչ միայն մեր պատվիրակները, այլև եվրոպացի մի խումբ պատգամավորներ ելույթ ունեցան և նշեցին՝ Ադրբեջանն անպայման պետք է կատարի իր պայմանավորվածությունները», - ասուլիսում ասաց նա:
Ենգիբարյանը նկատեց, որ Ադրբեջանի մեջլիսի նախագահը ելույթ չի ունեցել, ինչը հայկական կողմին հիմք է տվել մտածելու, որ ադրբեջանական կողմը բավարարված չէ Եվրանեսթի աշխատանքից:
«Նրանց առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը տարբեր բանաձևերում դուրս են մղվել», - նշեց Ենգիբարյանը:
Նա նաև ավելացրեց, որ անգամ էներգետիկ հարցերով հանձնաժողովում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները փորձում են իրենց բառապաշարով վնասել Հայաստանի շահերը, ինչը, ըստ պատգամավորի, նրանց չի հաջողվում:

All anti-Armenian points offered by Azerbaijan at Euronest PA session left out from resolutions – My Step deputy
26/04/2021 11:37
Armenia’s NA delegation recently participated in the online plenary session of the Euronest Parliamentary Assembly.
Speaking to reporters today My Step faction deputy Viktor Yengibaryan said the Armenian side emphasized the issue of the return of Armenian captives.
He said there is a wide consensus with the European colleagues over the issue.
“Not only our delegates but a group of European deputies delivered speeches and noted that Azerbaijan must certainly implement the arrangements,” Yengibaryan said.
He noted that chairman of the Azerbaijani parliament did not deliver speech which gave grounds to the Armenian side to suppose that the Azerbaijani side is not satisfied with the work of the Euronest.
“All the anti-Armenian points offered by them were left out from different resolutions,” the deputy said.
He also added that even during the works of the commission on energy affairs Azerbaijani representatives were trying to harm Armenia’s interests with their vocabulary, which, though, according to the deputy, they did not succeed.