Ադրբեջանի առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը դուրս են մղվել. նրանք Եվրանեսթի աշխատանքից բավարարված չեն. Վիկտոր Ենգիբարյան
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը օրերս մասնակցել է Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի առցանց լիագումար նստաշրջանին: Հայկական կողմի համար կարևորագույն խնդիր է եղել շեշտադրել ռազմագերիների վերադարձի հարցը:
Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, իմքայլական Վիկտոր Ենգիբարյաի խոսքով՝ այդ հարցի շուրջ եվրոպական գործընկերների շրջանում լայն կոնսենսուս կա:
«Ոչ միայն մեր պատվիրակները, այլև եվրոպացի մի խումբ պատգամավորներ ելույթ ունեցան և նշեցին՝ Ադրբեջանն անպայման պետք է կատարի իր պայմանավորվածությունները», - ասուլիսում ասաց նա:
Ենգիբարյանը նկատեց, որ Ադրբեջանի մեջլիսի նախագահը ելույթ չի ունեցել, ինչը հայկական կողմին հիմք է տվել մտածելու, որ ադրբեջանական կողմը բավարարված չէ Եվրանեսթի աշխատանքից:
«Նրանց առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը տարբեր բանաձևերում դուրս են մղվել», - նշեց Ենգիբարյանը:
Նա նաև ավելացրեց, որ անգամ էներգետիկ հարցերով հանձնաժողովում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները փորձում են իրենց բառապաշարով վնասել Հայաստանի շահերը, ինչը, ըստ պատգամավորի, նրանց չի հաջողվում:

Все выдвинутые Азербайджаном антиармянские пункты в резолюциях сняты – Виктор Енгибарян
Делегация парламента Армении на днях участвовала в проходившем онлайн пленарном заседании Парламентской ассамблеи Восточного партнерства Euronest. Важнейшей задачей армянской стороны было привлечь внимание к вопросу возвращения пленных.
По словам руководителя парламентской делегации, депутата фракции «Мой шаг» Виктора Енгибаряна, у европейских партнеров есть широкий консенсус по этому вопросу.
«Не только наши депутаты, но и ряд европейских парламентариев в своих выступлениях отметили, что Азербайджан должен выполнять взятые на себя обязательства», - сказал он.
Виктор Енгибарян отметил, что председатель меджлиса Азербайджана не выступил, что дает армянской стороне основание полагать, что азербайджанская сторона не удовлетворена работой ПА Евронест.
«Все выдвинутые ими антиармянские пункты в различных резолюциях сняты», - сказал он.
Он также добавил, что представители Азербайджана своими высказываниями пытались навредить Армении даже в комиссии по энергетическим вопросам, однако им не удалось это.