ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության պատճառով կան սահմանափակումներ ռազմական վաճառքի և օգնության առումով. ԱՄՆ դեսպան
27/04/2021 12:51
Հայաստանի ՀԱՊԿ-ի անդամակցությունը շատ սահմանափակումներ է դնում ամերիկյան ռազմական օգնության վրա, «Ազատությանը» տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
«ԱՄՆ կողմից Հայաստանին տրամադրվող օգնությանը, ռազմական օգնությանը, ապա ես պարզապես պետք է հիշեցնեմ, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, իսկ դա այն կազմակերպությունը չէ, որի անդամ է ԱՄՆ-ն, և Հայաստանի ՀԱՊԿ-ի անդամակցությունը շատ էական սահմանափակումներ է դնում ռազմական օգնության վրա, որը մենք կարող ենք տրամադրել», - ասել է նա:
Նրա խոսքով, ռազմական վաճառքի և օգնության առումով կան որոշ սահմանափակումներ՝ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության պատճառով:

Членство Армении в ОДКБ ограничивает возможности предоставления военной помощи со стороны США – Лин Трейси
27/04/2021 13:38
Членство Армении в ОДКБ ограничивает возможности содействия ей в сфере обороны со стороны США, заявила посол США в Армении Лин Трейси в интервью радиостанции «Азатутюн» (Радио «Свобода»).
«Армения – член ОДКБ, а это не та организация, членом которой являются США, и членство Армении в ОДКБ накладывает существенные ограничения на предоставление США военной помощи, которую бы мы могли предоставить», - сказала Лин Трейси.
По ее словам, в плане продажи вооружения и военной помощи есть определенные ограничения из-за членства Армении в ОДКБ.