ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության պատճառով կան սահմանափակումներ ռազմական վաճառքի և օգնության առումով. ԱՄՆ դեսպան
27/04/2021 12:51
Հայաստանի ՀԱՊԿ-ի անդամակցությունը շատ սահմանափակումներ է դնում ամերիկյան ռազմական օգնության վրա, «Ազատությանը» տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
«ԱՄՆ կողմից Հայաստանին տրամադրվող օգնությանը, ռազմական օգնությանը, ապա ես պարզապես պետք է հիշեցնեմ, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, իսկ դա այն կազմակերպությունը չէ, որի անդամ է ԱՄՆ-ն, և Հայաստանի ՀԱՊԿ-ի անդամակցությունը շատ էական սահմանափակումներ է դնում ռազմական օգնության վրա, որը մենք կարող ենք տրամադրել», - ասել է նա:
Նրա խոսքով, ռազմական վաճառքի և օգնության առումով կան որոշ սահմանափակումներ՝ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության պատճառով:

Armenia’s membership to CSTO place significant limitations on U.S. military aid provided to the country – U.S. Ambassador
27/04/2021 13:11
Armenia’s membership to the CSTO place significant limitations on military aid the USA provides, U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy said in an interview with  RFE/RL Armenian Service.
“With respect to U.S. military aid to Armenia, I just need to remind you that Armenia is a member of the CSTO. It is not an organization that the United States is a party to and so that membership that Armenia has in the CSTO does place a very significant limitations on military aid that we can provide,” the Ambassador said.
In terms of military sales and aid there are some limitations because of Armenia’s membership to the CSTO, the Ambassador noted.