Ապագա խորհրդարանում «Քոչարյան» դաշինքը կլինի ամենամեծ ազդեցիկ ուժը. Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետ
30/04/2021 13:28
Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետ Արմեն Բադալյանի գնահատմամբ՝ հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, մեծ հավանականությամբ, տեղի կունենան։
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Բադալյանն ասաց, որ ընտրությունների անցկացման համար կա թե՛ ներքին, թե արտաքին քաղաքական պահանջ։
«Վարչապետը հրաժարական տվեց, ընտրությունների անցկացմանը նպաստող ամբողջ իրավական փաթեթն ընդունվեց։ Բացի այդ, կա նաև արտաքին քաղաքական խորհուրդ իշխանություններին՝ գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, որովհետև 2020 թվականին տեղի ունեցած պատերազմից հետո պետք է իմանալ՝ ի վերջո այս իշխանությունը լիազորվա՞ծ է հասարակության կողմից ինչ-որ գործողություններ իրականացնել, թե՝ ոչ։ Արտաքին քաղաքական խաղացողներին անհրաժեշտ է իմանալ, թե Հայաստանում քաղաքական ինչ իշխանություն է ձևավորվում և ում հետ կարելի է բանակցել», - ասաց քաղտեխնոլոգը։
Նա նշեց, թե «Հայրենիքի փրկության շարժմանը» հաջողվեց իշխող քաղաքական ուժին ստիպել գնալ արտահերթ ընտրությունների։
Ինչ վերաբերում է արդեն ուրվագծվող ընտրական դաշինքներին, Բադալյանն ասաց, թե այս պահի դրությամբ կարելի է ասել, որ «Քոչարյան» դաշինքը կլինի խորհրդարանում.
«Ամեն ինչ կախված կլինի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի քարոզարշավի արդյունավետությունից. եթե արդյունավետ անցկացնի, ապա խորհրդարանում նա կլինի ամենամեծ ազդեցիկ ուժը։ Բավականին լավ ներկայացված կլինի «Հայրենիք-ՀՀԿ» դաշինքը, որովհետև մինչև Հանրապետականին միանալը ենթադրում էինք, որ «Հայրենիք» կուսակցությունը սահմանում էր խորհրդարանում անցողիկ շեմը, իսկ ՀՀԿ-ին միանալուց հետո հասկանալի է, որ «Հայրենիքը» արդեն 5 տոկոսանոց շեմը հաղթահարում է և նույնպես նկատելի ազդեցություն կունենա ԱԺ-ում։ Հանրապետականն իր ողջ ռեսուրսի մի զգալի մասն այդ կուսակցության օգտին է աշխատեցնելու։ Իհարկե՛, հանրապետականների մի մասն էլ կաշխատի «Քոչարյան» դաշինքի օգտին, որի մաս, ըստ լուրերի, կկազմեն «Դաշնակցությունը» և «Վերածնվող Հայաստանը»»։
Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետի գնահատմամբ՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նույնպես տեղ կունենա ապագա խորհրդարանում.
«Դժվարանում եմ ասել, թե ինչ տեղ կունենա, բայց կարծում եմ կլինի՝ և ոչ քիչ»։
Խորհրդարանում, Բադալյանի խոսքով, տեղ կունենա նաև վարչապետի կողմից ղեկավարվող քաղաքական ուժը։
«Այո՛ վարչապետն անձամբ ունի իր ընտրազանգվածը։ Նա մեծամասնություն չի ունենա, եթե մյուսներն արդյունավետ ընտրարշավ իրականացնեն։ Արևմտամետ ընտրազանգվածի մի մասն իր ձայնը կտա վարչապետին, իսկ մնացած մասը՝ փոքր ուժերին։ Վարչապետը Հայաստանում որոշակի ընտրազանգվածի համար ցանկալի կերպար է, պարզապես դրան կգումարվի նաև սորոսականների ձայների մի մասը», - ասաց Բադալյանը:
Այս պահի դրությամբ, Բադալյանի խոսքով, կարելի է ասել, որ առնվազն 4 ուժ ներկայացված կլինի ապագա խորհրդարանում. «Քոչարյան» դաշինք, «Հայրենիք» դաշինք, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կամ վարչապետի ներկայացրած ուժը։
Ինչ վերաբերում է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը, Բադալյանն ասաց, թե այս տարիների ընթացքում ԼՀԿ-ն ցույց տվեց, որ չի պատրաստվում ներկայացնել իր ընտրողների շահերը.
«Դրա համար կա՛մ կհայտնվի խորհրդարանում, կա՛մ՝ ոչ։ Եթե հայտնվի էլ՝ շատ զրոյական մակարդակով։ Ինչ վերաբերում է ԼՀԿ առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանի արտահայտություններին, թե իրենք հավակնում են լինել ապագա իշխանությունը, ապա հումորի ժանրը պետք է թողնենք՝ կատակասերները քննարկեն»։
50+1 տոկոս ձայն, Բադալյանի գնահատմամբ, որևէ քաղաքական ուժի չի հաջողվի հավաքել։
Քաղաքագետի խոսքով՝ հունիսի 20-ի ընտրությունները դե յուրե խորհրդարանական են, բայց դե ֆակտո դա վարչապետի ընտրություն է։
«Եվ ընդամենը երկու հոգի է գնում վարչապետի պաշտոնի համար պայքարելու՝ գործող վարչապետը, որ ամեն ինչ անում է, որպեսզի դառնա վարչապետ, և երկրորդ նախագահը», - ասաց Բադալյանը:
Ինչ վերաբերում է հասարակության տրամադրություններին, Արմեն Բադալյանն ասաց.
«Հասարակությունն այսօր չուներ այնքան պոտենցիալ, որ Նիկոլ Փաշինյանին տապալեր, բայց հասարակությունը միշտ ունի այնքան պոտենցիալ, որ ընտրությունների օրը գնա և քվեարկի։ Քարոզարշավը շատ բան կարող է փոխել»։

В будущем парламенте блок «Кочарян» будет самой большой влиятельной силой – политтехнолог
Политтехнолог Армен Бадалян считает, что внеочередные парламентские выборы с большой вероятностью состоятся 20 июня.
В беседе с корреспондентом Aysor.am Армен Бадалян заявил, что для проведения выборов есть как внутриполитическое, так и внешнеполитическое требование.
«Премьер-министр подал в отставку, для проведения выборов принят целый законодательный пакет. Кроме того, властям дан внешнеполитический совет идти на внеочередные выборы, поскольку после произошедшей в 2020 году войны нужно знать, уполномочена ли эта власть обществом на какие-то действия или нет. Внешнеполитическим акторам необходимо знать, какая политическая власть формируется в Армении и с кем можно вести переговоры», - сказал политтехнолог.
Он отметил, что «Движению за спасение родины» удалось заставить правящую политическую силу пойти на внеочередные выборы.
Что касается уже обозреваемых предвыборных альянсов, то Армен Бадалян отметил, что на данный момент можно сказать, что блок «Кочарян» будет в парламенте.
«Все будет зависеть от эффективности предвыборной кампании второго президента Роберта Кочаряна: если проведет эффективно, то будет в парламенте самой большой влиятельной силой. Довольно хорошо будет представлен блок «Родина – РПА», поскольку до присоединения к Республиканской партии мы предполагали, что партия «Родина» на грани проходного порога в парламент, а после присоединения к РПА понятно, что «Родина» преодолеет 5% порог, и также будет иметь заметное влияние в парламенте. Республиканская партия задействует значительную часть своего ресурса в пользу этой партии. Конечно, часть республиканцев будет работать в пользу блока «Кочарян», в состав которого, согласно слухам, войдут АРФ «Дашнакцутюн» и партия «Возрождающаяся Армения».
По оценке политтехнолога, партия «Процветающая Армения» также пройдет в парламент.
«Затрудняюсь сказать, какое место она займет, но думаю, что будет иметь представленность, и не малую».
По словам Армена Бадаляна, в парламенте будет представлена также возглавляемая премьер-министром партия.
«Да, лично у премьер-министра есть свой электорат. Он не будет иметь большинство в парламенте, если остальные проведут эффективную предвыборную кампанию. Часть прозападного электората отдаст свои голоса премьер-министру. Для какой-то части электората в Армении премьер желательный образ, просто к этому прибавится также часть голосов соросовцев», - отметил политтехнолог.
На данный момент, по словам Армена Бадаляна, можно сказать, что в будущем парламенте Армении будут представлены как минимум 4 силы – блок «Кочарян», блок «Родина», партии «Процветающая Армения» и «Гражданский договор» или сила, которую будет представлять премьер.
Что касается партии «Светлая Армения», то политтехнолог считает, что за прошедшие годы партия «Светлая Армения» показала, что не собирается представлять интересы своих избирателей.
«Поэтому она или окажется в парламенте, или нет. Если даже пройдет, то на нулевом уровне. Что касается высказываний лидера партии «Светлая Армения» Эдмона Марукяна о том, что они претендуют стать будущей властью, то юмористический жанр нам нужно оставить шутникам, чтобы обсуждали».
По оценке политтехнолога, никто них политических сил не наберет 50+1% голосов.
Армен Бадалян отметил, что предстоящие 20 июня выборы являются де-юре парламентскими, однако де-факто это выборы премьер-министра.
«И только два человека идут бороться за пост премьер-министра – действующий премьер, которые делает все, чтобы стать премьер-министром, и второй президент», - сказал он.
Что касается настроений общества, то Армен Бадалян сказал:
«Общество сегодня не имело такой потенциал, чтобы провалить Никола Пашиняна, но у общества всегда есть потенциал, чтобы прийти в день выборов и проголосовать. Предвыборная кампания может изменить многое».