Պատերազմում ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության արարքներին տրվելու են իրավական գնահատականներ՝ առանց բացառության. Արթուր Դավթյան
Պատերազմի պարտության հանգամանքները քննող քրեական գործերով հետապնդումներ կան, այդ թվում՝ բարձրաստիճան զինվորականների, Ազգային ժողովում լրագրողներին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Նա, սակայն, հրաժարեց տվյալներ հրապարակել։
Դիտարկմանը, որ հաղորդումներ են ներկայացվել, թե պատերազմում Նիկոլ Փաշինյանի ու իր թիմի կողմից առերևույթ դավաճանություն է տեղի ունեցել, այդ թվում՝ ՊԲ նախկին հրամանատար Մովսես Հակոբյանի կողմից է եղել հաղորդում, Արթուր Դավթյանն ասաց, որ կան քրեական գործեր, այդ թվում՝ հենց Մովսես Հակոբյանի հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործ։
«Ստուգման առարկա են ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության բոլոր արարքներն՝ առանց բացառության, բոլոր անձանց արարքներին տրվելու են իրավական գնահատականներ», - վստահեցրեց ՀՀ գլխավոր դատախազը։

Всем действиям военно-политического руководства во время войны будет дана правовая оценка – Артур Давтян
В рамках уголовных дел для расследования обстоятельств поражения в войне есть преследуемые лица, в том числе высокопоставленные военные, заявил сегодня генеральный прокурор Армении Артур Давтян в беседе с журналистами в парламенте.
Он, однако, отказался огласить данные.
На замечание, что представлены сообщения о том, что в ходе войны произошло предательство со стороны Никола Пашиняна и его команды, в том числе сообщение бывшего начальника Генштаба ВС Армении Мовсеса Акопяна, Артур Давтян сказал, что есть возбужденные уголовные дела, в том числе уголовное дело на основании сообщения Мовсеса Акопяна.
«Все действия военно-политического руководства Армении, без исключения, являются предметом проверки. Действиям всех лиц будет дана правовая оценка», - заверил генпрокурор Армении.