Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Սերժ Սարգսյանին (Տեսանյութ)
«Մերժվածի հարցազրույցը շատ լավ առիթ և հնարավորություն է, որպեսզի մենք բանակցային բովանդակության նոր շերտեր բացենք, որը նախկինում բացելու հարցում ունեինք որոշակի սահմանափակումներ», - ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ռեժիսոր Մհեր Մկրտչյանին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի տված հարցազրույցին։
«Երբ կանցնեն տարիներ և կբացվեն բանակցային որոշակի փաստաթղթեր, բոլորս կիմանանք, որ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը միջնորդներին նամակ է գրել, որից իմանում ենք, որ նա որոշակի մտահոգություն ունի, թե ենթադրվող հանրաքվեի իմաստով որքան ադրբեջանցի է համարվելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ։ Էս փաստից մենք իմանում ենք, որ այդ պոտենցիալ հանրաքվեին պետք է մասնակցեն նաև ԼՂ բնակիչ ադրբեջանցիներ։ Հարց. Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ ադրբեջանցիները, ըստ Սերժ Սարգսյանի հղման, իրենք ԼՂ-ում որտե՞ղ պետք է բնակվեին։ Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մերժվածին, որ այս առիթը տվեց, որովհետև երբ ես ամիսներ առաջ խոսում էի Շուշիի մասին, ասում էին, որ երբեք չի եղել այդպիսի հարց բանակցային գործընթացում։ Հարց. ԼԴ ազգությամբ ադրբեջանցի բնակիչները որտե՞ղ պետք է բնակվեին», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե այնպիսի միտք է առաջ տարվում, որ ինքն իմացել է՝ եթե բանակցողը փոխվի, բանակցության տրամաբանությունը նույնպես կփոխվի։
«Կանցնեն տարիներ և կբացվի բանակցային գործընթացի փաստաթղթերի բովանդակությունը, և մենք կպարզենք, որ բանակցային բովանդակությունը ծռվել է 2015 թ. աշնանը, 2016 թ. ձմռանը։ Եթե Սերժ Սարգսյանը որոշել է, որ ինքը պետք է բացահայտումներ անի, թող բարի լինի պատմել մարդկանց 2015 թ. աշնան և 2016 թ. ձմռան իրադարձությունները», - ասաց Փաշինյանը:

Никол Пашинян поблагодарил Сержа Саргсяна
Интервью отвергнутого очень хороший повод и возможность, чтобы мы открыли новые нюансы содержания переговоров, в вопросе открытия которых в прошлом имели некоторые ограничения, заявил сегодня с трибуны парламента и.о. премьер-министра Никол Пашинян, касаясь интервью режиссера Мгера Мкртчяна с третьим президентом Армении Сержем Саргсяноом.
«Когда пройдут годы и некоторые переговорные документы будут открыты, мы все узнаем, что в свое время Серж Саргсян написал посредникам письмо, из которого мы узнаем, что у него есть некоторая обеспокоенность в связи с тем, сколько азербайджанцев в контексте предполагаемого референдума будут считаться жителями Нагорного Карабаха. Из этого факта мы узнаем, что в этом потенциальном референдуме должны участвовать также жители Нагорного Карабаха азербайджанцы. Вопрос: жители Нагорного Карабаха азербайджанцы, согласно ссылке Сержа Саргсяна, где должны были жить в Нагорном Карабахе? В данном плане я хочу поблагодарить отвергнутого, что дал этот повод, потому что когда месяцы назад я говорил о Шуши, они заявляли, что такого вопроса никогда не было в переговорном процессе. Вопрос: где должны были жить жители Нагорного Карабаха азербайджанцы?» - заявил Никол Пашинян.
Он сказал, что продвигается такая мысль, что он знал, что в случае смены переговорщика, изменится также логика переговоров.
«Пройдут годы и содержание документов переговорного процесса будет рассекречено, и мы выясним, что содержание переговоров сместилось осенью 2015 года, зимой 2016 года. Если Серж Саргсян решил, что должен вести переговоры, пусть будет добр, расскажет людям о событиях осенью 2015 года и зимой 2016 года», - сказал Пашинян.