Ստեփանակերտի համալսարանի ուսանողներն ու ռուս խաղաղապահները գրել են «Հաղթանակի թելադրություն»
Ստեփանակերտի համալսարանի ուսանողները և Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները մասնակցել են «Հաղթանակի թելադրություն» ակցիային, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
«Մեր այսօրվա ակցիան նվիրված էր Հայրենական մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի տարեդարձին: Նպատակն էր խթանել տեղի բնակչության հետաքրքրությունը Հայրենական մեծ պատերազմի թեմաների ուսումնասիրության հարցում: Բոլոր մասնակիցները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել միջոցառման նկատմամբ և հիանալի արդյունքներ ցույց տվել», - ասել է մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպա, կապիտան Իվան Սերգեևը:
«Առաջին հերթին մենք հատուկ ընտրել ենք հարցեր, որպեսզի դրանք համահունչ լինեն տեղի բնակչության պատմական հիշողությանը, փորձել ենք հաշվի առնել Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնիկներին, և որոշ հարցեր նվիրել նրանց», - հավելել է նա:
Թելադրությունը գրելուն մասնակցել է 2-րդ կուրսի շուրջ 50 ուսանող, համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ինչպես նաև Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի 10 զինծառայող:
«Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի հետ համագործակցության շնորհիվ մենք ընդունել ենք Հաղթանակի թելադրությունն անցկացնելու առաջարկը, քանի որ կարծում ենք, որ դա մեր ընդհանուր հիշողությունն է, մեր ընդհանուր պատմությունը», - ասել է Ստեփանակերտի համալսարանի պրոռեկտոր Վիդիկ Իրոմիշյանը:
«Երիտասարդ սերունդը պարտավոր է իմանալ մեր հերոսների, մեր Հաղթանակի մասին, իմանալ նրանց պատմությունը», - ասել է նա:
Միջոցառման ավարտին, բացի թելադրություն գրելուց, ուսանողներն ու դասախոսներն ընթերցել են բանաստեղծություններ Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների մասին, դիտել վավերագրական ռազմական ֆիլմեր, ինչպես նաև խոսել 1941-1945 թվականներին ռազմաճակատներում զոհված իրենց հարազատների մասին:

Студенты университета города Степанакерта и российские миротворцы написали «Диктант Победы»
Студенты университета города Степанакерта и военнослужащие Центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе приняли участие в акции «Диктант Победы».
«Наша сегодняшняя акция была посвящена годовщине Победы в Великой Отечественной войне. Целью было стимулирование интереса местного населения к изучению тематики Великой Отечественной войны. Все участники проявили большой интерес к событию и показали отличный результат», - сообщил офицер Центра гуманитарного реагирования капитан Иван Сергеев.
«Прежде всего мы специально подбирали вопросы так, чтобы они были созвучны с исторической памятью местного населения, старались учесть Героев Великой Отечественной войны – уроженцев Нагорного Карабаха, и посвятить им часть вопросов», - добавил он.
В написании диктанта приняли участие около 50 студентов 2 курса, преподавательский состав университета, а также 10 военнослужащих российского миротворческого контингента.
«Благодаря взаимодействию с российскими миротворческими силами мы приняли предложение проводить «Диктант Победы», потому что считаем, что это наша общая память, наша общая история», - сообщил проректор университета Степанакерта Видик Иромишян.
«Молодое поколение обязано знать о наших героях, о нашей Победе, знать свою историю», - добавил он.
В завершение мероприятия, помимо написания диктанта, студенты и преподаватели прочли строки стихотворений о героях Великой Отечественной войны, просмотрели кадры документальной военной кинохроники, а также рассказали о своих родных, павших на полях сражений в 1941-1945 годах.