Սահմանների հետ կապված գործընթացում կիրառվում են անընդունելի մեխանիկական մոտեցումներ. Թաթոյան
Սահմանների հետ կապված գործընթացում կիրառվում են անընդունելի մեխանիկական մոտեցումներ, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ նշելով, որ իսպառ բացակայում են մասնագիտական մոտեցումները, չեն տարվում հանձնաժողովային աշխատանքներ, չի իրականացվում նախնական գույքագրում ու մարդկանց կարիքների գնահատում:
Նրա խոսքով՝ կոպտորեն խախտվել են Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի բնակիչների սոցիալ-տնտեսական իրավունքները, նրանք զրկվել են հողատարածքներից ու տներից:
«Պարզ չէր նաև, թե ինչու էր կառավարությունը որդեգրել հասարակությանն ու հատկապես սահմանային բնակիչներին պատճաշ պարզաբանումներ, տեղեկություններ չտրամադրելու անթույլատրելի քաղաքականությունը: Դա նպաստեց ապատեղեկատվության, անորոշության աճին ու մարդկանց արդարացի զայրույթն առաջ բերեց», - նշեց Թաթոյանը:

Armenia’s Ombudsman Arman Tatoyan speaking at the NA today stated that inadmissible mechanical approaches are being applied in demarcation process with the full absence of specialized approaches.
He said no property registration and evaluation of people’s needs is being done.
The Ombudsman stressed that the social-economic rights of the residents of Syunik and Gegharkunik provinces have been strongly violated, the people are deprived of their homes and lands.
“It is also unclear why the government has adopted the impermissible policy of not providing proper clarification, information to the public and particularly the residents of the bordering villages. It promoted the spread of misinformation, growth of uncertainty, fair anger,” Tatoyan noted.