Քննչական կոմիտեն քննություն է սկսել Աննա Հակոբյանի՝ հրամանատարական կենտում գտնվելու դեպքի առթիվ (Փաստինֆո)
07/05/2021 18:35
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հրամանատարական կետում հայտնվելու հանգամանքները պարզելու համար քննություն է տարվում։ Այս մասին հայտնում է քննչական կոմիտեն «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան մերժելով տեղեկատվության տրամադրումը պատճառաբանելով նախաքննության գաղտնիությունը։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել ենք՝ Աննա Հակոբյանը, պատերազմի օրերին գտնվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատարական կետում եւ այնտեղից հետեւել ռազմական գործողություններին, երբեմն նաեւ միջամտել։ Ա.Հակոբյանի՝ հրամանատարական կետում գտնվելը պաշտոնապես հաստատել է նաեւ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ասելով, թե իր ընտանիքի անդամը բարոյահոգեբանական աջակցություն էր ցուցաբերում հրամանատարությանը։
Սույն հայտարարությունից անցել է 5-6 ամիս եւ «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ քննչական կոմիտե՝ պարզելու, թե Քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործով քննության առարկա դարձվել է, թե Նիկոլ Փաշինյանի կինը ինչ հիմունքներով է պատերազմի ժամանակ գտնվել հրամանատարական կետում, ունեցել է արդյոք գաղտնի տեղեկատվության տիրապետելու իրավունք, ինչ աստիճանի գաղտնի տեղեկատվության իրավունք է ունեցել, ինչպես է այդ իրավունքը նրան տրվել՝ ում կողմից եւ երբ։
«Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՔԿ-ից հայտնել են, թե տվյալ հարցերի վերաբերյալ տեղեկատվություն չեն կարող տրամադրել՝ հաշվի առնելով նախաքննության գաղտնիությունը։ Ասել է թե՝ չեն հերքել, որ քննության առարկա են դարձրել, պարզապես հանրությանը նպատակահարմար չեն գտնում տեղեկատվություն տրամադրել՝ ի հեճուկս հանրային շահի։

Следственный комитет начал расследование по факту нахождения Анны Акопян в командном пункте – «ФастИнфо»
07/05/2021 19:53
Для выяснения обстоятельств нахождения на командном пункте супруги и.о. премьер-министра Никола Пашиняна – Анны Акопян – ведется следствие. Об этом сообщает Следственный комитет Армении в ответ на письменный запрос агентства «ФастИнфо», мотивирова отказ предоставить информацию тайной следствия.
Как сообщалось ранее, Анна Акопян в дни войны находилась в командном пункте Армии обороны Республики Арцах и следила оттуда за боевыми действиями, иногда также вмешивалась. Нахождение А.Акопян в командном пункте официально подтвердил также Никол Пашинян, заявив, член семьи премьер-министра посетила командный пункт, чтобы выразить моральную поддержку командованию.
После этого заявления прошло 5-6 месяцев, агентство «ФастИнфо» направило письменный запрос в Следственный комитет Армении, чтобы выяснить, стало ли предметом расследования в рамках уголовного дела в производстве СК Армении, на каком основании жена Никола Пашиняна во время войны находилась в командном пункте, имела ли она право владеть секретной информацией, какой уровень допуска секретности имела, как это право было предоставлено ей, кем и когда.
В ответ на письменный запрос «ФастИнфо» из СК Армении сообщили, что о данных вопросах не могут предоставить информацию, учитывая тайну следствия. То есть, не опровергли, что сделали предметом расследования, просто не считают целесообразным предоставлять информацию обществу, вопреки общественному интересу.