Ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ այս պահին գտնվում են Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում. Փաշինյան (Տեսանյութ)
13/05/2021 19:15
Արդեն երկրորդ օրն է Սյունիքի մարզի Սև լճի շուրջ և մերձակա տարածքներում պայթյունավտանգ իրավիճակ է։ Պատճառն այն է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների որոշ խմբեր հատել են Հայաստանի պետական սահմանը և Սև լիճը պարփակելուն ուղղված գործողություններ են արել, Անվտանգության խորհրդի նստում հայտարարել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի Զինված ուժերը մարտավարական բնույթի հակագործողություններ են իրականացրել։ Հարակից որոշ տարածքներում դիրքավորված ադրբեջանցիները մեր զինուժի մարտավարական հակագործողությունների արդյունքում  հեռացել են զբաղեցրած բնագծերից։ Ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ Ադրբեջանի զինված ուժերի  ներկայաացուցիչների կողմից այս պահի դրությամբ հրազենի կամ այլ զինատեսակի կիրառմամբ դեպք չի գրանցվել։
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ այս պահին շարունակում են գտնվել մեր պետական սահմաններից ներս՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում» , - հայտարարել է Փաշինյանը։

Armenia’s PM says 250 Azeri soldiers are in the territory of Armenia's Syunik and Gegharkunik provinces now
13/05/2021 19:41
For already the second day the situation over Lake Sev of Armenia’s Syunik Province and over it is explosive, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the Security Council session today, noting that some groups of Azerbaijani armed forces trespassed Armenia’s state border and attempted to take Lake Sev.
“Armenia’s Armed Forces have undertaken different tactical counteractions. Azerbaijanis positions in some nearby territories left the positions as a result of tactical counteractions of our armed forces. No cases of usage of weapon both by Armenian and Azerbaijani armed forces representatives have been recorded by now. Nevertheless, over 250 representatives of Azerbaijani armed forces at this moment continue to be inside our state border – in some sectors of Syunik and Gegharkunik provinces,” Pashinyan stated.