Ադրբեջանի զավթողական ախորժակը բացվել է Նիկոլ Փաշինյանի վարչախմբի հակահայկական քաղաքականության պատճառով. «Հայաստան» դաշինք
«Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել ադրբեջանական ագրեսիայի և ՀՀ տարածքային ամբողջականության խախտման վերաբերյալ:
Ադրբեջանը, օգտվելով Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների այսպես կոչված՝ խաղաղասիրական քաղաքականությունից, հանցավոր անգործությունից, ամենաթողությունից, խախտել է մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը։ Ադրբեջանի զավթողական ախորժակը բացվել է բացառապես Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած վարչախմբի հակահայկական քաղաքականության պատճառով։
Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերում ադրբեջանական զինվորականների ներխուժման արդյունքում մեզ համար անվտանգային լրջագույն սպառնալիքներ են առաջացել։ Իրավիճակը հղի է ռազմական լայնամասշտաբ բախման վտանգով՝ նոր պատերազմով և տարածաշրջանային անկայունության պոտենցիալով։ ՀՀ զինված ուժերը պարտավոր են ապահովել մեր սահմանների պաշտպանությունը։
Օրվա իշխանությունները հերթական անգամ ցույց տվեցին, որ անկարող են ապահովել մեր երկրի ու քաղաքացիների անվտանգությունը, երաշխավորել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը։ Չեն իրականացվում իրավիճակից բխող գործողություններ Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն ոտնահարման փաստի կապակցությամբ և մեր սահմանների պաշտպանության համար։
ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում լինել զգոն ու համախմբված, խուճապի չմատնվել և պատրաստ լինել զարգացումների ցանկացած սցենարի։
Հա՛րգելի հայրենակիցներ,
Համոզված ենք, որ պարտության ու խայտառակության խորհրդանիշ այս ապաշնորհ իշխանության առկայությամբ մեր երկրում հնարավոր չէ հաստատել արժանապատիվ խաղաղություն, կայունություն և բարեկեցություն։ Ուստի Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ապահովման թիվ մեկ նախապայման ենք համարում ազգային ու նոր որակի իշխանության ձևավորումը», - նշված է հայտարարության մեջ:

Захватнический аппетит Азербайджана разыгрался исключительно из-за антиармянской политики режима Никола Пашиняна – блок «Армения»
Блок «Армения» распространил заявление в связи с агрессией Азербайджана и нарушением территориальной целостности Республики Армения.
Азербайджан, воспользовавшись так называемой миролюбивой политикой властей Республики Армения, преступным бездействием, вседозволенностью, нарушил территориальную целостность нашей страны. Захватнический аппетит Азербайджана разыгрался исключительно из-за антиармянской политики возглавляемого Николом Пашиняном режима.
В результате вторжения азербайджанских военных в Сюникскую и Гегаркуникскую области для нас возникли серьезные угрозы безопасности. Ситуация чревата опасностью масштабного военного конфликта – с новой войной и возможностью региональной нестабильности. Вооруженные силы Республики Армения обязаны обеспечивать защиту наших границ.
Сегодняшние власти в очередной раз показали, что не в состоянии обеспечить безопасность нашей страны и граждан, гарантировать территориальную целостность Республики Армения. Не осуществляется никаких вытекающих из создавшейся ситуации действий в связи с грубым нарушением Азербайджаном международного права и защитой наших границ.
Мы призываем граждан Республики Армения быть бдительными и сплоченными, не поддаваться панике и быть готовыми к любому сценарию развития событий.
Мы убеждены, что в условиях существования этого бездарной власти – символа поражения и позора – в нашей стране невозможно установить достойный мир, стабильность и процветание. Посему считаем формирование национальной власти нового качества предпосылкой номер один для обеспечения безопасности Армении и Арцаха», - отмечается в заявлении.