Պետք է պատրաստ լինել հնարավոր վատ զարգացումներին ու մեր ինքնիշխան տարածքի պաշտպանությանը. Տիգրան Ավինյան
14/05/2021 14:29
Բանակցություններն ընթանում են, Սյունիքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը։
«Այնուամենայնիվ, այս փուլում դեռևս վերջնական արդյունքներ չունենք, ես համոզված եմ, որ այս կամ այն կերպ մենք հանգուցալուծման հասնելու ենք, որովհետև սա շատ հստակ է, որ ադրբեջանական զինված ուժերն անցել են Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքը ու մենք, միանշանակ, ցանկանում ենք խաղաղ ձևով հանգուցալուծել իրավիճակն ու պատրաստ ենք հանգիստ ու հանդարտ ռեժիմով քննարկումներ իրականացնելու», - ասաց Ավինյանը։
Նա շեշտեց՝ պետք է պատրաստ լինել հնարավոր վատ զարգացումներին ու նաև պատրաստ լինել մեր ինքնիշխան տարածքի պաշտպանությանը։
«Վատ սցենարի դեպքում ակնկալում ենք մեր դաշնակիցների աջակցությունը, բայց ես հուսով եմ, որ մենք որևէ վատ սցենարներ չենք ունենա այստեղ ու բանակցությունների միջոցով բոլոր հարցերը կլուծվեն», - նշեց Ավինյանը։
Փոխվարչապետի պաշտոնակատարն ասաց, թե ադրբեջանական կողմը ցույց է տալիս քարտեզներ, որոնք անհայտ ծագման են ու որևէ աղերս չունեն իրականության հետ։
«Փաստացի, կարելի է ասել այդ քարտեզների հիմքով են նրանց սահմանապահ զորքերն առաջ եկել, բայց, այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը հաստատում է խաղաղ կարգավորմանն ուղղված իր ջանքերը, ըստ իրենց՝ իրենք որևէ քայլ չեն ձեռնարկում հետագա լարումն ավելի խորացնելու համար, բայց ես կրկնում եմ՝ մենք պատրաստ ենք բոլոր հնարավոր սցենարներին ու երեկվա ԱԽ նիստն ու մեր դիմումը ՀԱՊԿ-ին նմանատիպ սցենարների հնարավոր զարգացման կանխարգելման մեխանիզմ է», - ասաց նա։
Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ ճգնաժամի կառավարման կետով են դիմել ՀԱՊԿ հետագա հնարավոր խորացումից խուսափելու համար։
Նա ասաց, թե շատ կարևոր է յուրաքանչյուր իրավիճակին ադեկվատ ռեակցիա տալ ու մի փոքր չչափազանցնել իրողությունը։
«Մինչ այս պահը մենք մեր գործողություններում եղել ենք համարժեք», - ասաց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատարը։

Мы должны быть готовым к возможным плохим сценариям и защите своей суверенной территории – Тигран Авинян
Переговоры продолжаются, заявил исполняющий обязанности вице-премьера Армении Тигран Авинян в беседе с журналистами в Сюнике.
Армения должна быть готова к возможным «плохим сценариям» развития ситуации на границах республики после ввода на армянскую территорию подразделений ВС Азербайджана.
«Тем не менее, на данном этапе окончательного результата нет. Уверен, что мы тем или иным образом достигнем развязки, поскольку очевидно, что ВС Азербайджана перешли суверенную территорию Армении.Мы желаем решить ситуацию мирно и готовы вести переговоры в спокойном режиме», - сказал Авинян.
Он отметил, что нужно быть готовым к возможным плохим сценариям, а также к защите своей суверенной территории.
«При развитии плохого сценария мы ожидаем содействия наших союзников, но надеюсь, что мы не будем иметь плохих сценариев, и все вопросы будут решены путем переговоров», - отметил Авинян.
И.о. вице-премьера сказал, что азербайджанская сторона показывает какие-то карты неизвестного происхождения, которые не имеют ничего общего с реальностью.
«Фактически можно сказать, что на основе этих карт их пограничные войска вошли на территорию Армении. Но азербайджанская сторона подтверждает свои усилия по мирному решению ситуации, не желают предпринимать действий для эскалации ситуации. Но повторяю, мы готовы ко всем сценариям и вчерашнее заседание Совета безопасности и наше обращение в ОДКБ – один из механизмов возможного развития предотвращения подобных сценариев», - сказал он.
Тигран Авинян отметил, что обратились в ОДКБ по части управления кризисом, чтобы избежать в дальнейшем углубления кризисной ситуации.