Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են Սյունիքում ստեղծված իրադրությունը
Մայիսի 14-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ։ Ռազմավարական դաշնակից երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են Սյունիքի մարզում ստեղծված իրադրությունը։
Վաղարշակ Հարությունյանը ռուսաստանցի գործընկերոջը ներկայացրել է ստեղծված իրադրությունում հայկական կողմի գործողությունները, նշելով, որ բոլոր այն վայրերում, այդ թվում նաև Սև լճում, ուր ներխուժել են ադրբեջանցիները, թե՛ ամբողջ տեղանքը, թե՛ զինվորականները և թե՛ նրանց ապահոման ճանապարհները գտնվում են հայկական բանակի լիարժեք վերահսկողության տակ։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, կարևորելով իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը, միևնույն ժամանակ, անթույլատրելի է համարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանը, Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախբի առաքելությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։

Главы оборонных ведомств Армении и России обсудили ситуацию в Сюникской области
Исполняющий обязанности министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян 14 мая провел телефонный разговор с министром обороны Российской Федерации, генералом армии Сергеем Шойгу.
Главы оборонных ведомств стран – стратегических союзников обсудили ситуацию в Сюникской области.
Вагаршак Арутюнян представил российскому коллеге действия армянской стороны в сложившейся ситуации, отметив, что во всех местах, куда вторглись азербайджанцы,  в том числе также в районе Черного озера - и вся местность, и военные, и пути их обеспечения находятся под полным контролем армянской армии.
Глава оборонного ведомства Армении, подчеркнув необходимость мирного разрешения ситуации, в то же время счел недопустимым любое посягательство на суверенную территорию Республики Армения.
В ходе телефонного разговора Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу обсудили также ряд вопросов, связанных с армяно-российским военным сотрудничеством, миссией российского миротворческого контингента в Арцахе и региональной безопасностью.