Խորհրդարանը հայտարարություն ընդունեց Սյունիքում, Գեղարքունիքում և Վայոց Ձորում ճգնաժամային իրավիճակի վերաբերյալ
14/05/2021 21:39
Ազգային ժողովը 86 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց հայտարարություն «Սահմանամերձ գոտիներում, մասնավորապես՝ Սյունիքում, Գեղարքունիքում, Վայոց Ձորում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակի, առկա խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների, սահմանների պաշտպանության և անվտանգության ապահովմանն ուղղված հարցերի վերաբերյալ»։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն արձանագրում է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի մարզում Սեւ լճի տարածքից ադրբեջանական զինուժը հատել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը, խորացել մի քանի կիլոմետր դեպի Վերիշեն բնակավայր:  Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է, որ ադրբեջանական զինուժի կողմից «սահմանների ճշգրտման» պատրվակով իբր կատարվել են որոշակի աշխատանքներ Սյունիքի սահմանային հատվածներից մեկում:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինուժի այս գործողություններն անընդունելի են Հայաստանի Հանրապետության համար, դա ակնհայտ ոտնձգություն է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ եւ Հայաստանի Հանրապետությունը չի հանդուրժի ստեղծված իրավիճակը:
Սույն թվականի մայիսի 13-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի եւս մեկ արտահերթ նիստ, որում արձանագրվել է, որ արդեն երկրորդ օրն է Սյունիքի մարզի Սեւ լճի շուրջ եւ մերձակա տարածքներում պայթյունավտանգ իրավիճակ է: Ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ այս պահին շարունակում են գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի վարած հակահայկական ռազմատենչ քաղաքականությունը, Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ բացահայտ սպառնալիքներ, այդ թվում՝ ուժի կիրառման սպառնալիքներ պարունակող հայտարարություններ եւ պետական քաղաքականության մակարդակ բարձրացված հայատյատությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունները եւ փաստում, որ Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ քաղաքականությունը խախտում է միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 2-րդ հոդվածում ամրագրված սկզբունքները, ինչը Հայաստանի Հանրապետությանն իրավունք է տալիս հակադարձել Ադրբեջանի ագրեսիային միջազգային իրավունքի եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն:
Ազգային ժողովը Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի անունից հայտարարում է՝
• մեր կողմից ձեռնարկվելու են բոլոր համարժեք միջոցներն Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան կասեցնելու եւ մեր պետական սահմանն ու ժողովրդին պաշտպանելու նպատակով,
• կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը դատապարտել՝  Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանարպետության տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված  սադրիչ գործողությունները, ուժի գործադրման սպառնալիքներն ու փաստացի գործադրումը:
Ընթացիկ իրավիճակը եւ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը
Ընթացիկ տարվա մայիսի 12-ին տեղի ունեցած ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն ներթափանցման փաստի առթիվ Հանրապետությունում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում, երբ դեռեւս ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները չեն վերադարձել եւ բանակցությունների արդյունքում միեւնույն է հրաժարվում են վերադառնալ իրենց ելման դիրքեր, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝ որպես առաջնային մանդատ կրող միակ մարմին խստիվ դատապարտում է հարեւան երկրի թշնամական գործողություններն ու ոտնձգությունները՝ մեր երկրի սահմանների անխախտելիության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
Նախագծի ընդունման նպատակները
Նախագծի ընդունմամբ կապահովվի՝
• Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը եւ դրա դեմ ուղղված ցանկացած ոտնձգություն:
• ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու խաղաղ կյանքը, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը
• Հայկական կողմից միջազգային հանրությանը ներկայացվող խաղաղության եւ անվտանգության հեռանկարները տարածաշրջանում` ի հակադրություն հայատյացության ադրբեջանական շարունակվող քաղաքականության:
Ակնկալվող արդյունքը
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության եւ տարածքային ամբողջականության ապահովումը, բնակիչների իրավունքների, ֆիզիկական եւ հոգեկան անձեռնմխելիության երաշխավորումը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան:

Парламент Армении принял заявление о кризисной ситуации в Сюнике, Гегаркунике и Вайоц Дзоре
Парламент Армении принял единогласно заявление «О создавшейся в приграничных зонах, в частности в Сюникской, Гегаркуникской и Вайоцдзорской областях кризисной ситуации, существующих проблем и путях их решения, защиты границ и обеспечения безопасности».
Национальное Собрание Республики Армения констатирует, что 12 мая 2021 года азербайджанские вооруженные силы пересекли государственную границу Республики Армения на территории Черного озера Сюникской области, и углубились на несколько километров в направлении населенного пункта Веришен. Министерство обороны Республики Армения подтвердило, что вооруженные силы Азербайджана якобы с целью «уточнения границы» проводили определенные работы в одном из приграничных районов Сюника.
Очевидно, что эти действия азербайджанских вооруженных сил неприемлемы для Республики Армения, являются явным посягательством на суверенную территорию Республики Армения и Республика Армения не потерпит создавшейся ситуации.
13 мая этого года состоялось еще одно внеочередное заседание Совета безопасности Армении, на котором было констатировано, что уже второй день в районе Черного озера Сюникской области и на прилегающих территориях складывается взрывоопасная обстановка. Около 250 военнослужащих азербайджанских вооруженных сил на данный момент находятся в пределах наших государственных границ – на некоторых участках Сюникской и Гегаркуникской областей.
Учитывая проводимую Азербайджаном антиармянскую милитаристскую политику, явные угрозы руководства Азербайджана в отношении территориальной целостности Республики Армения в последнее время, в том числе заявления, содержащие угрозу применения силы, и осуществляемую на государственном уровне политику армянофобии, Национальное Собрание Республики Армения строго осуждает посягательства Азербайджана на территориальную целостность Республики Армения и констатирует, что проводимая Азербайджаном агрессивная политика нарушает основные нормы международного права, в том числе закрепленные в статье 2 Устава ООН принципы, что дает право Республике Армения ответить на агрессию Азербайджана в соответствии с международным правом и законодательством Республики Армения.
Национальное Собрание заявляет от имени народа Республики Армения:
· С нашей стороны будут предприняты все соразмерные действия для пресечения военной агрессии Азербайджана и защиты государственной границы и народа,
· Призываем международное сообщество осудить провокационные действия Азербайджана, направленные против территориальной целостности Республики Армения, угрозы применения силы и фактическое применение.
В связи с создавшейся в республике кризисной ситуации в результате диверсионного проникновения азербайджанских вооруженных сил 12 мая, когда представители вооруженных сил Азербайджана еще не вернулись и отказываются вернуться в результате переговоров к своим исходным позициям, Национальное Собрание Армении строго осуждает вражеские действия и посягательства соседнего государства на неприкосновенность границ и территориальную целостность Республики Армения.