ԱՄՆ Պետդեպը կոչ է անում Բաքվին անհապաղ դուրս բերել զորքը Հայաստանի հետ սահմանից
ԱՄՆ-ն ուշադիր հետեւում է իրավիճակին Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին, ինչպես նաև կոչ է անում Բաքվին անհապաղ դուրս բերել զորքերը և հրաժարվել սադրանքներից: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպի ներկայացուցիչ Ջալինա Պորտերը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով: Վիճելի տարածքներում զորքերի տեղաշարժը անպատասխանատու և անհիմն սադրիչ քայլ է », - ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Պորտերը:
Նրա խոսքով ՝ Վաշինգտոնը ակնկալում է, որ ադրբեջանական կողմը կհրաժարվի այս տարածաշրջանում հետագա սադրանքներից:
«Մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանն անմիջապես դուրս կբերի բոլոր զորքերը և կհրաժարվի հետագա սադրանքներից», - ասաց նա:

США призывают Азербайджан немедленно отвести войска от границы с Арменией
США внимательно отслеживают ситуацию на границе Азербайджана и Армении, а также призывают Баку немедленно отвести все войска и отказаться от провокаций, заявила в пятницу представитель госдепартамента Джалина Портер. Об этом сообщает РИА Новости.
«Мы внимательно отслеживаем ситуацию вдоль границы Армении и Азербайджана. Перемещения войск в спорном инциденте являются безответственным и неоправданно провокационным шагом», - сказала Портер в ходе брифинга.
По ее словам, Вашингтон ожидает, что азербайджанская сторона откажется от дальнейших провокаций в этом регионе.
«Мы ожидаем, что Азербайджан немедленно отведет все войска и откажется от дальнейших провокаций», - отметила она.