ԱՄՆ Պետդեպը կոչ է անում Բաքվին անհապաղ դուրս բերել զորքը Հայաստանի հետ սահմանից
ԱՄՆ-ն ուշադիր հետեւում է իրավիճակին Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին, ինչպես նաև կոչ է անում Բաքվին անհապաղ դուրս բերել զորքերը և հրաժարվել սադրանքներից: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպի ներկայացուցիչ Ջալինա Պորտերը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով: Վիճելի տարածքներում զորքերի տեղաշարժը անպատասխանատու և անհիմն սադրիչ քայլ է », - ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Պորտերը:
Նրա խոսքով ՝ Վաշինգտոնը ակնկալում է, որ ադրբեջանական կողմը կհրաժարվի այս տարածաշրջանում հետագա սադրանքներից:
«Մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանն անմիջապես դուրս կբերի բոլոր զորքերը և կհրաժարվի հետագա սադրանքներից», - ասաց նա:

The United States is closely monitoring the situation on the border between Armenia and Azerbaijan, and expect Azerbaijan to immediately pull back its forces, State Department spokeswoman Jalina Porter said on Friday.
"Military movements in disputed territories are irresponsible, and they’re also unnecessarily provocative. And of course we’ve seen the reports of some withdrawal and would welcome that, if confirmed, but we expect that Azerbaijan to pull back all forces immediately and cease further provocation," Porter said.
"We’ve also urged both sides to approach demarcation issues through discussion as well as negotiation," said Jalina Porter.