Իշխանության կողմից մատուցվող սուտ ու մանիպուլյատիվ տեղեկատվությունը թուլացնում է մեզ ներսից ու դրսից. Արա Սաղաթելյան
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» նախկին տնօրեն Արա Սաղաթելյանը «Չավարտվող պարտություն. Nikovid-18. ախտորոշում և բուժում» բաց քննարկման ժամանակ կարծիք հայտնեց, որ պետության, ժողովրդի ու նաև ազգի իմունիտետի թուլացման հիմնական պատճառներից է այն անորակ տեղեկատվությունը, որով Հայաստանի գործող իշխանությունները երեք տարի շարունակ սնում են մարդկանց։
«Մենք գործ ունենք իշխանությունը զավթած մի անձի հետ, որը մեր երկրում ստեղծել է մանիպուլյացիաների և ստի կայսրություն և տարածում է այն, ինչը մենք այսօր կոչում ենք «նիկոլավիրուս»։ Դա անպատասխանատվության, ստի, կեղծիքի, մանիպուլյացիաների վրա հիմնված, չարություն սերմանող կառավարման համակարգ է, որը թունավորում է մարդկանց ուղեղները, հոգիները, խեղում է մտածելակերպը, շեղում է արժեքները», - ասաց նա։
Արա Սաղաթելյանն ընդգծեց նաև, որ սուտ ու մանիպուլյատիվ տեղեկատվությունը, որը պարբերաբար մատուցվում է իշխանությունների կողմից, «մեր արժեհամակարգը խեղելուց բացի, թուլացնում է մեզ ներսից ու դրսից։ Դրսի հարձակումների դեպքում մենք չենք կարողանում հավուր պատշաճի ներկայացնել մեր շահերը, իսկ այս բացասական ազդակներն ընկալվում են նաև հակառակորդի կողմից, ինչը մտահոգիչ է»։

False and manipulative information provided by authorities weakens us from inside and outside - Ara Saghatelyan
Public-political figure Ara Saghatelyan speaking at an open discussion today said the key reason of the weakening of state, people and nations’ immunity is the low quality information Armenia’s incumbent authorities were feeding the people for three years.
“We are dealing with a person who usurped the power, who created in our country empire of manipulations and lie and spreads it, and today we call it “nikolavirus.” It is governance system based on irresponsibility, lie, falsification, manipulations, sowing evil which poisons people’s minds, souls, mutilates mentality, deviates values,” he said.
Ara Saghatelyan also stressed that the false and manipulative information which is periodically being provided by the authorities not only mutilates our system of values but weakens us from inside and outside.
“In case of attacks from outside we do not manage to present our interests properly and these negative impulses are being perceived by the adversary which is rather worrying," Saghatelyan said.