Հայաստանն ակնկալում է Իրանի աջակցությունը՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին. Իրանում ՀՀ դեսպան
17/05/2021 11:11
Մայիսի 16-ին ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը հանդիպել է ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Մոհամադ Էսլամիին:
Իրանում ՀՀ դեսպանությունից հայտնում են, որ դեսպան Թումանյանը տեղեկություններ է փոխանցել ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ տարածք ներխուժման հետևանքով ստեղծված վիճակի մասին՝ նշելով, որ Հայաստանն ակնկալում է բարեկամ Իրանի աջակցությունը վերջ դնելու ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը և տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին:
Վերահաստատելով երկրների տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը՝ կողմերը քննարկել են «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի» ծրագրի իրականացմանն ուղղված աշխատանքների մասին:
Նախարար Էսլամին հայտնել է ԻԻՀ ղեկավարության պատրաստակամությունը վերը նշված կարևորագույն տրանսպորտային միջանցքի գործարկման հարցում, որն ըստ նախարարի, միտված է ոչ միայն տնտեսական զարգացմանը, այլև տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը:
Դեսպան Թումանյանն ընդգծել է հյուսիս-հարավ տրանսպորտային առանցքի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ դա բխում է ծրագրում ներգրավված բոլոր երկրների շահերից և տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված նկրտումները սանձող լավագույն հակազդեցության միջոց է:

Armenia expects Iran’s assistance in putting an end to Azerbaijan’s provocative actions - Armenia ambassador
Armenia’s ambassador to Iran Artashes Tumanyan met on May 16 with Roads and Urban Development Minister of Iran Mohammad Eslami.
Armenian Embassy in Iran reports that during the meeting the ambassador briefed on the situation created as a result of incursion of Azerbaijani armed forces into Armenia’s territory, noting that Armenia expects fraternal Iran’s assistance in putting an end to the Azerbaijani provocative actions against Armenia’s territorial integrity and toward the destabilization in the region.
Reiterating the need of maintaining the principle of territorial integrity of the countries and inviolability of borders, the parties discussed the works on implementation of “Persian Gulf-Black Sea International Transport and Transit Corridor” project.
Iranian minister voiced readiness of the Iranian leadership to operate the important transport corridor, which he said, is aimed not only at the development of economy but ensuring regional security.
Ambassador Tumanyan stressed the need of reinforcement of north-south transport core, noting that it stems from the interests of all countries involved in the project and is a best way of confrontation of aspirations of destabilizing the situation in the region.