Բայդենի խորհրդականը Ալիևին ասել է, որ ՀՀ սահմանին ռազմական տեղաշարժերը համարում է սադրիչ և անպատասխանատու
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական տեղաշարժերն անպատասխանատու և սադրիչ է համարել:
Ըստ Սպիտակ տան հաղորդագրության, Սալիվանը սադրիչ ու անպատասխանատու է որակել սահմանի երկայնքով զինվորականների տեղաշարժը, որտեղ սահմանազատում չի եղել:
Բացի այդ, Սալիվանն ընդգծել է, որ երկու երկրներն էլ պետք է անցկացնեն սահմանազատման պաշտոնական բանակցություններ:
Սալիվանը հայտնել է տարածաշրջանում հաշտեցման հասնելու ուղղությամբ աշխատելու Միացյալ Նահանգների ցանկության մասին` օգտագործելով այդ երկկողմ շփումները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակը:

National Security Adviser Jake Sullivan spoke separately today with Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia and President Ilham Aliyev of Azerbaijan.
NSC spokesperson reports that Sullivan conveyed the commitment of the United States to peace, security, and prosperity in the South Caucasus.
He expressed concern over recent tensions between Armenia and Azerbaijan, and emphasized that military movements near un-demarcated borders are irresponsible and provocative.
He welcomed the ongoing communication between the two sides and both leaders’ commitment to resolving this issue peacefully.
In addition, he underscored the need for the two countries to conduct formal discussions to demarcate their international border. Finally, he conveyed the commitment of the United States to achieving regional reconciliation through bilateral engagement and as a Minsk Group Co-Chair.