ՀՀ իշխանության մարմիններին զգուշացնում եմ, որ Ադրբեջանի հետ միայն սահմանազատումը՝ առանց անվտանգության գոտի ստեղծելու, կդառնա իրավունքների նոր խախտումների ու նոր լարվածության պատճառ. ՄԻՊ
19/05/2021 14:49
ՀՀ իշխանության մարմիններին՝ որպես ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան, զգուշացնում եմ, որ Ադրբեջանի հետ միայն սահմանազատումը` առանց անվտանգության գոտի ստեղծելու, ոչ միայն չի ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների ու հատկապես ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, այլ կդառնա իրավունքների նոր խախտումների ու նոր լարվածության պատճառ, քանի դեռ կան առնվազն այս պայմանները, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ թվարկելով դրանք.
«1) ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունները ոչ միայն չեն դադարեցրել, այլ ավելի են խորացրել հայատյացության ու ֆաշիզմի հասնող թշնամանքի քաղաքականությունը Հայաստանի ողջ բնակչության, ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ.
2) նույն սկզբունքով Ադրբեջանի նախագահն անընդհատ սպառնալիքների լեզվով է խոսում մեր երկրի ու ողջ բնակչության մասին.
3) ադրբեջանական իշխանությունները դիտավորությամբ շարունակում են հոգեկան տառապանքներ պատճառել հայկական կողմի գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, խախտել գերիների իրավունքները` նրանց իրական թիվը չհրապարակելով ու հայրենիք չվերադարձնելով.
4) պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական դաժանությունների կրկնվելու իրական վտանգը վերացած չէ, իսկ տեղի ունեցածի համար որևէ մեկը պատասխանատվություն չի կրել.
5) ադրբեջանական զինված ծառայողները անօրինական ներկա են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում` Գեղարքունիքում և Սյունիքում` խաթարելով հայաստանյան հասարակության հոգեկան անդորրը.
6) Գեղարքունիքի ու Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ծառայողները շարունակում են կոպիտ խախտել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները (զենքի ցուցադրումով սպառնալիքներ ՀՀ քաղաքացիներին` հովիվներին, մարդիկ զրկված են իրենց հողատարածքներից և արոտավայրերից օգտվելու հնարավորությունից, պարբերական կրակոցներ ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ և այլն).
7) Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին արձանագրվում են իրավունքների կոպիտ խախտումներ ու սադրանքներ (Գորիսից Կապան ճանապարհին քարերով ՀՀ քաղաքացիական մեքենային հարվածելը, Արավուսի հովիվին քաշքշելու ու աչքին հարվածելը, Կապանից Ճակատեն գյուղ տանող ճանապարհը ադրբեջանական մեքենայով փակելը, ՀՀ սահմանային բնակիչների` ադրբեջանական վերահսկողության ներքո տարածքներ անցած կենդանիներին չվերադարձնելը և այլ միջադեպեր): Այդ ճանապարհներին ադրբեջանական ցուցանակների ու դրոշների, զինվորականների տեղակայումով շարունակաբար խախտվում են ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները (հոգեբանական լարվածություն ու ահաբեկելու նպատակ, մարդկանց ազատ տեղաշարժի սահմանափակում և այլն):
Հատուկ նշում` սահմանազատումն, առհասարակ, ցանկացած երկրի համար ունի հիմնարար կարևորություն: Դա նաև մարդու իրավունքների երաշխիք է:
Բայց սահմանազատումը կարող է տևել տարիներ, եթե ոչ տասնյակ տարիներ, իսկ քանի դեռ կան թվարկվածս պայմանները ՀՀ սահմանային բնակիչների, ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների իրական երաշխավորման հրատապությունը պահանջում է Ադրբեջանի հետ սահմանային բոլոր հատվածներով Գեղարքունիքի ու Սյունիքի շուրջ անվտանգության գոտու ստեղծում:
Այսինքն` սահմանազատումը կարելի է իրականացրել անվտանգության գոտի ստեղծելուց հետո կամ առնվազն զուգահեռ:
ՀՀ քաղաքացիների ու նախևառաջ սահնանային բնակիչների խաթարված բնականոն կյանքը, իրավունքները նվազագույն պայմաններով վերականգնելու համար Ադրբեջանական զինված ծառայողները, դրոշներն ու ցուցակները պետք է հեռացվեն ՀՀ գյուղերի հարևանությունից ու համայնքների միջև ճանապարհներից:
Հակառակ պարագայում միայն սահմանազատման գործընթացը չի ապահովելու հետապնդվող նպատակը, այդ թվում` մարդու իրավունքների պաշտպանությունը:
Միայն սահմանազատումն այդ պարագայում կուղեկցվի ՀՀ քաղաքացիների ու հատկապես սահմանային բնակիչների իրավունքների նոր խախտումներով ու հասարակությունում լարվածությամբ:

Предупреждаю органы власти, что делимитация границ с Азербайджаном без создания зоны безопасности станет причиной нового нарушения прав и новой напряженности – омбудсмен Армении
19/05/2021 17:13
Защитник прав человека Армении предупреждает государственные органы Республики Армения о том, что делимитация границ с Азербайджаном без создания зоны безопасности не только не обеспечит права граждан Армении и особенно жителей приграничных общин, но и станет причиной нового нарушения прав и новой напряженности в нынешних условиях, написал на своей странице в Facebook омбудсмен Армении Арман Татоян.
«1) Высшее руководство Азербайджана не только не прекратило, но и еще больше усилило проводимую политику армянофобии и доходящей до фашизма вражды в отношении всего населения Армении, всего армянского народа.
2) По тому же принципу, президент Азербайджана постоянно говорит о нашей стране и всем населении на языке угроз.
3) Азербайджанские власти продолжают умышленно причинять душевные страдания семьям пленных и без вести пропавших с армянской стороны, нарушать права пленных – не публикуя реальное число пленных и отказываясь вернуть их на родину.
4) Не устранена реальная угроза повторения варварств азербайджанской стороны в отношении гражданских лиц и армянских военнопленных во время войны: никто не привлечен к ответственности за совершенные преступления.
5) Азербайджанских военные незаконно вторглись на суверенную территорию Республики Армения, нарушив душевное спокойствие армянского общества в Гегаркуникской и Сюникской областях.
6) Азербайджанские военные в Гегаркунике и Сюнике продолжают грубо нарушать права жителей приграничных общин (угрожают оружием гражданам Республики Армения, пастухам, люди лишены права пользоваться своими земельными участками и пастбищами, по соседству с армянскими селами периодически слышны выстрелы и т.д.).
7) На дорогах между общинами Сюникской области зафиксированы грубейшие нарушения прав и провокации (забрасывание камнями армянских гражданских машин на ведущей из Гориса в Капан дороге, инцидент с избиением пастуха из Аравуса, перекрытие азербайджанской машиной дороги, ведущей из Капана в село Чакатен, отказ вернуть перешедший на подконтрольные азербайджанцам территории скот и другие инциденты). Установленные на этих дорогах азербайджанских указатели и флаги, азербайджанские военнослужащие постоянно нарушают права граждан Армении (для оказания  психологического давления и запугивания, ограничения свободного перемещения людей и т.д.).
Особо отмечаю, что в целом процесс делимитация имеет для любой страны фундаментальную важность. Это также гарантия прав человека.
Однако процесс делимитации может длиться годы, если не десятки лет, а в условиях перечисленных обстоятельств, срочность реального гарантирования прав граждан Республики Армения, жителей приграничных районов требует создания зоны безопасности на всех участках границы вокруг Сюника и Гегаркуника.
То есть, делимитация может быть проведена после создания зоны безопасности или как минимум параллельно с этим процессом.
Для восстановления нарушенной нормальной жизни, минимальных прав граждан Армении и, прежде всего жителей приграничных районов, азербайджанские военные, флаги и указатели должны быть удалены с дорог между общинами или близ сел Армении.
В противном случае один только процесс делимитации не обеспечит преследуемую цель, в том числе защиту прав человека.
В таких условиях делимитация будет сопровождаться новыми нарушениями прав граждан Республики Армения и жителей приграничных сел, а также напряженностью в обществе.