ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումից հետո միայն պայմաններ կստեղծվեն որևէ ձևաչափով քննարկումների հնարավորությունը դիտարկելու համար. ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը Aysor.am-ի խնդրանով մեկնաբանել է սահմանզատմանը վերաբերող հնարավոր փաստաթուղթը և դրա ստորագրման գործընթացը։
«Հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակ է. Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումից հետո միայն պայմաններ կստեղծվեն որևէ ձևաչափով և օրակարգով քննարկումների հնարավորությունը դիտարկելու համար», - ասել է Աննա Նաղդալյանը։
Նշենք, որ կառավարության հերթական նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է. «Այն լուծումները, որոնք այս պահին մեր միջազգային գործընկերների հետ ձեռք են բերված նախնական համաձայնություններ, այդ լուծումները հարյուր տոկոսով համապատասխանում են ՀՀ շահերին ու, այո, եթե Ադրբեջանն այդ պայմանավորվածություններն իրագործի, այո, ես այդ թուղթը ստորագրելու եմ»։

Рассмотрение возможности обсуждений в каком-либо формате возможно только после вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении – МИД Армении
20/05/2021 15:56
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала по просьбе
Aysor.am возможность процесса подписания документа о делимитации границ.
«Позиция армянской стороны четкая: только после вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения будут созданы условия для рассмотрения возможности обсуждений по какой-либо повестке и в формате», - сказала Анна Нагдалян.
Отметим, что сегодня на заседании правительства и.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил, что готовится подписать с Азербайджаном новый документ.
«Решения, по которым с нашими международными партнерами  достигнуты предварительные согласия, на сто процентов совпадают с интересами Армении. Если Азербайджан выполнит эти договоренности в тех условиях, вокруг которых мы говорили, то я обязательно подпишу эту бумагу. Я не могу опубликовать пока этот документ, поскольку пока проходят рабочие обсуждения, переговоры», - сказал Пашинян.