Հայաստանը պետք է ճանաչի Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս. Ալիև
Բաքուն պատրաստ է առևտրային հարաբերություններ սկսել Երևանի հետ, բայց դրա համար Ադրբեջանը և Հայաստանը պետք է ճանաչեն միմյանց սահմանները: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Մենք պատրաստ ենք Հարավային Կովկասի երկրների միջև, այդ թվում` Հայաստանի, ազատ առևտրի: Բայց դա պահանջում է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանների փոխադարձ ճանաչում: Մեր կողմից մենք պատրաստ ենք ճանաչել Հայաստանի սահմանները: Բայց Հայաստանը նույնպես պետք է ճանաչի Ադրբեջանի սահմանները՝ ներառյալ ճանաչելով Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս: Այնպես որ, մենք սպասում ենք հայկական կողմից գործողությունների», - ասել է Ալիևը «Հարավային Կովկաս. Տարածաշրջանային զարգացման և համագործակցության հեռանկարներ» թեմայով խորհրդաժողովում:
Ըստ նրա՝ 30 հազար հայ ապրում են Ղարաբաղի տարածքներում, որոնք ներկայումս ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ են:

Armenia should recognize Karabakh as part of Azerbaijan – Aliyev
Baku is ready for trade relations with Yerevan but for it Azerbaijan and Armenia must recognize each other’s borders, Azerbaijan’s president Ilham Aliyev stated today at “The South Caucasus: Perspectives of Regional Development and Cooperation” conference.
“We are ready to free trade between the countries of the South Caucasus, including Armenia. But for it we need reciprocal recognition of the borders between Azerbaijan and Armenia. On our part, we are ready to recognize Armenia’s borders. But Armenia too must recognize Azerbaijan’s borders, including recognize Karabakh as part of Azerbaijan. So, we are waiting actions from the Armenian side,” Aliyev said.
He noted that 30,000 Armenians are living in the territories of Karabakh that are currently under control of the Russian peacekeepers.