Կոչ ենք անում վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարին ձեռնպահ մնալ միանձնյա որոշումներ կայացնելուց. Մարուքյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը չի կարող իր ստորագրությամբ ուժի մեջ դնել մի փաստաթուղթ, որը կարող է ուժի մեջ մտնել բացառապես խորհրդարանի վավերացման կամ հանրաքվեի արդյունքում, ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Միաժամանակ հայ-ադրբեջանական շփման գծի սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքների հետ կապված ցանկացած գործողություն ուղղակիորեն ներառում է Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու և հատկապես՝ սահմանային բնակչության մարդու իրավունքների խնդիրները, որոնց հետ կապված ցանկացած միջազգային փաստաթուղթ պարտադիր վավերացման ենթակա է:
Սահմանազատման գործընթացի հետ կապված ցանկացած փաստաթուղթ, որը հաշվի չի առնի մարդու իրավունքները, ուղղակիորեն կհակասի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքին և իրական կյանքում կհանգեցնի Հայաստանի Հանրապետության պետական շահի, սահմանային բնակչության հիմնարար իրավունքների կոպիտ խախտումների շարունակությանը, ինչն այսօր տեղի է ունենում:
Հնարավոր ճնշումների կամ ազատ կամքի արտահայտումը բացառող ցանկացած դրսևորման արդյունքում հայ-ադրբեջանական շփման գծի սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքների վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրումը հղի է ազգային և պետական շահի ստորադասման, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության սահմանների, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման առնչությամբ անբարենպաստ և անդառնալի հետևանքերի առաջացմամբ, հայ ժողովրդի ապագա սերունդների համար ծանր բեռ առաջացնելու և միջազգային իրավունքով երաշխավորված արդարության վերականգնման իրավունքից զրկելու վտանգով:
Կոչ ենք անում վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարին ձեռնպահ մնալ միանձնյա որոշումներ կայացնելուց, որոնք վերաբերում են ողջ հանրությանն ու պետությանը, ինչպես նաև ազգի ապագային», - հայտարարեց Էդմոն Մարուքյանը։
Նշենք, որ կառավարության հերթական նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է.
«Այն լուծումները, որոնք այս պահին մեր միջազգային գործընկերների հետ ձեռք են բերված նախնական համաձայնություններ, այդ լուծումները հարյուր տոկոսով համապատասխանում են ՀՀ շահերին ու, այո, եթե Ադրբեջանն այդ պայմանավորվածություններն իրագործի, այո, ես այդ թուղթը ստորագրելու եմ»։

Мы призываем исполняющего обязанности премьер-министра воздержаться от принятия единоличных решений – Эдмон Марукян
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении не может своей подписью легализовать какой-то документ, который может вступить в силу исключительно в результате ратификации парламентом или референдума, заявил сегодня на внеочередном заседании парламента руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«Одновременно любое связанное с работами по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы действие напрямую касается прав граждан Республики Армении, и особенно жителей приграничных районов, и любой международный документ в этой связи подлежит обязательной ратификации.
Любой касающийся процесса делимитации документ, который не учитывает права человека, напрямую противоречит Конституции Республики Армения, международному праву в области прав человека и в реальной жизни приведет к грубому нарушению государственных интересов Республики Армения, фундаментальных прав жителей приграничных районов, что происходит сегодня.
Подписание документа о делимитации и демаркации армяно-азербайджанской линии соприкосновения в результате возможного давления или какого либо проявления, исключающего свободное волеизъявление, повлечет за собой нарушение верховенства национальных и государственных интересов, с возникновением неблагоприятных и необратимых последствий для реализации права на самоопределение народа Арцаха, тяжелых последствий для будущих поколений армянского народа и опасностью лишения возможности восстановления справедливости, которое гарантируется международным правом.
Мы призываем временно исполняющего обязанности премьер-министра воздержаться от принятия единоличных решений, которые касаются всего армянства и государства, а также будущего нации», - заявил Эдмон Марукян.
Отметим, что сегодня на заседании правительства и.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил, что готовится подписать с Азербайджаном новый документ.
«Решения, по которым с нашими международными партнерами достигнуты предварительные согласия, на сто процентов совпадают с интересами Армении. Если Азербайджан выполнит эти договоренности в тех условиях, вокруг которых мы говорили, то я обязательно подпишу эту бумагу. Я не могу опубликовать пока этот документ, поскольку пока проходят рабочие обсуждения, переговоры», - сказал Пашинян.