Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը համապատասխանում է Հարավային Կովկասի բոլոր պետությունների շահերին. Միշուստին
20/05/2021 15:15
Լեռնային Ղարաբաղում զինադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ է ընձեռել Անդրկովկասի տարածաշրջանի զարգացման համար: Այդ մասին Մոսկվայում ադրբեջանցի գործընկեր Ալի Ասադովի հետ բանակցությունների ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը:
«Տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը համապատասխանում է Հարավային Կովկասի բոլոր պետությունների շահերին», - Միշուստինի խոսքը մեջբերում է ТАСС-ը:
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է նոր փաստաթուղթ ստորագրել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի մասնակցությամբ եռակողմ բանակցությունների արդյունքներից հետո:

Мишустин: Разблокирование транспортных связей между Арменией и Азербайджаном отвечает интересам всех государств Южного Кавказа
20/05/2021 15:10
Россия считает важным вывести отношения с Азербайджаном на более высокий уровень, наполнить их новым содержанием, сообщил премьер-министр РФ Михаил Мишустин.
«Конечно, мы дорожим нашими многолетними партнерскими отношениями с дружественным Азербайджаном, считаем важным вывести их на более высокий уровень, наполнить новым содержанием», - сказал он на встрече с премьером Азербайджана Али Асадовым, передает РИА Новости.
Он отметил, что принятые после завершения боевых действий в Нагорном Карабахе заявления лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года открыли возможности для более комплексного развития региона.
«Я убежден, что разблокирование экономических и транспортных связей, создание новых инфраструктурных маршрутов отвечает в целом интересам всех государств Южного Кавказа», - отметил он.