Կառավարությունը պետք է հրապարակի ՀՀ սահմանազատմանը վերաբերող այն փաստաթղթի նախագիծը, որը մասնակիորեն երեկ համացանցում հրապարակվեց. ՄԻՊ
20/05/2021 13:20
Կառավարությունը պետք է հրապարակի ՀՀ սահմանազատմանը վերաբերող այն փաստաթղթի նախագիծը, որը մասնակիորեն երեկ համացանցում հրապարակվեց ու որի իսկությունը հաստատվեց այսօրվա Կառավարության նիստում, Facebook-ում գրել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Պետք է առնվազն հրապարակվեն փաստաթղթի բոլոր այն դրույթները, որոնք պատկերացում են տալիս՝ ինչի մասին է իրականում խոսքը:
Ադրբեջանի հետ սահմանազատումն ուղղակիորեն վերաբերում է բոլորիս, ՀՀ-ում ապրող յուրաքանչյուր մարդու, ողջ Հայ ժողովրդի կենսական իրավունքներին՝ կյանքի ու գոյության, ազգային ու անձնական արժանապատվության, հոգեկան անդորրի ու ֆիզիկական անվտանգության, տեղեկացված լինելու ու շատ այլ իրավունքների:
Սահմանազատումն ինքնին մարդու իրավունքների երաշխիք է, որի սխալ իրականացումը կարող է հանգեցնել իրավունքների նոր խախտումների ու լարվածության:
Փաստաթղթի հրապարակումը բխում է հենց պետության շահերից: Այդ կերպ պետությունը կկանխի ոչ պաշտոնական աղբյուրներից նման բացառիկ կարևորության ինֆորմացիայի արտահոսքը և թույլ չի տա, որ տեղի ունենա պետական մարմինների նկատմամբ հանրային վստահության անվերականգնելի կորուստ:
Հակառակ դեպքում` դարձյալ ստացվելու է, որ պետության առաջացրած տեղեկատվական վակուումը լցվել է ոչ պաշտոնական աղբյուրներից տեղեկատվությամբ՝ շփոթեցնելով անգամ բարեխիղճ մարդկանց, իսկ առանձին պաշտոնյաներ դարձյալ սկսելու են իրենց անպատասխանատու գրառումներով՝ հաճախ ողողված վիրավորական բառերով, մեղադրել մարդկանց մտացածին «մեդիատեռորի» մեջ», - գրել է Թաթոյանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Միքայել Մինասյանը հրապարակել էր նոր փաստաթղթից մի հատված, որը պատրաստվում են ստորագրել ՀՀ վարչապետը, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահները։
Ըստ Մինասյանի հրապարակած փաստաթղթի, «Տավուշի մարզի 5 գյուղ և Արարատի մարզի մեկ գյուղը Ադրբեջանին հանձնելը Նիկոլը քննարկման առարկա է դարձրել»։
Այսօր կառավարության նիստին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Եթե Ադրբեջանը պայմանավորվածություններն իրագործի, թուղթը ստորագրելու է:

Правительство должно опубликовать проект документа о делимитации границ Армении который вчера был частично опубликован в сети – омбудсмен
20/05/2021 15:39
Правительство должно опубликовать проект документа о делимитации границ Республики Армения, который был частично опубликован вчера в социальной сети и действительность которого подтвердилась сегодня на заседании правительства Армении, написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Как минимум, должны быть опубликованы все те положения документа, которые дают представление, о чем в действительности идет речь.
Делимитация границ с Азербайджаном напрямую касается всех, каждого живущего в Армении человека, фундаментальных прав всего Армянского народа – на жизнь и существование, личное и национального достоинство, душевное спокойствие и физическую безопасность, быть информированным и многие другие права.
Делимитация сама по себе является гарантией прав человека, неверное осуществление которого может привести к новым нарушениям и напряженности.
Опубликование документа исходит именно из интересов государства. Тем самым государство предотвратит утечку столь важной информации из неофициальных источников и не позволит невосстановимой потери общественного доверия к государственным органам.
В противном случае снова получится, что образовавшийся информационный вакуум в государстве восполняется не за счет информации официальных источников, вводя в заблуждение даже добросовестных граждан, а отдельные должностные лица снова начнут своими безответственными записями, часто сопровождающимися оскорбительными высказываниями, обвинять людей в надуманном "медиатерроре"», - написал Арман Татоян.
Бывший посол Армении при Святом Престоле в Ватикане Микаэл Минасян накануне обнародовал проект документа, основная часть которого замазана. Видны лишь первые два пункта трехстороннего заявления глав Армении, Азербайджана и России, где речь идет о разрешении ситуации на армяно-азербайджанской границе, создании национальных комиссий по демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы.