Սահմանների սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացները պետք է հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի մաս կազմեն. ՀՀ ԱԳՆ
21/05/2021 16:26
Ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ պայմանների առաջադրումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Հայաստանը չի տրվելու նմանօրինակ ճնշումներին: Անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին՝ լրատվամիջոցների հարցերին ի պատասխան նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը։
«Հայաստանը մերժում է նաև այսպես կոչված «վիճելի տարածքներ» կեղծ օրակարգի ներմուծումը, ինչը վտանգավոր նախադեպ կարող է հանդիսանալ ուժի կիրառման արդարացման համար նաև այլ տարածաշրջաններում:
Չկատարելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման և այլ հումանիտար հարցերի առնչությամբ՝ Ադրբեջանը կրկին ի ցույց է դրել միջազգային հանձնառությունների միտումնավոր դրժման իր վարքագիծը:
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանների սահմանագծման և հետագայում սահմանազատման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի, որի շրջանակներում առաջնային կերպով պետք է հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո», - ընդգծել է Նաղդալյանն՝ ավելացնելով.
«Այս իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերումը մայիսի 11-ի դրությամբ ելման դիրքեր կարող է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել ի հայտ եկող հարցերը քաղաքական-դիվանագիտական գործիքակազմի շրջանակներում դիտարկելու համար»։
Անդրադառնալով միջազգային արձագանքին՝ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը նշել է՝ Հարավային Կովկասում կայունությամբ ու անվտանգությամբ անկեղծորեն շահագրգռված Հայաստանի միջազգային գործընկերներն արտահայտել են իրենց աներկբա դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանն անհապաղ և անվերապահ պետք է հետ քաշի իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:

Процессы демаркации и последующего разграничения границ между Арменией и Азербайджаном должны стать частью процесса всеобъемлющего мирного урегулирования – МИД Армении
Выдвижение условий с применением силы или с угрозой ее использования является грубейшим нарушением международного права. Армения не поддастся подобному давлению, заявила в ответ на вопросы СМИ пресс-секретаря МИД Армении Анна Нагдалян.
«Армения также отвергает введение ложной повестки так называемых "спорных территорий", что может стать опасным прецедентом для оправдания применения силы и в других регионах.
Не выполнив взятые на себя обязательства трехстороннего заявления от 9-го ноября, в частности, в связи с возвращением армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в статусе заложников, и другими гуманитарными вопросами, Азербайджан вновь продемонстрировал свое поведение по преднамеренному нарушению международных обязательств.
Процессы демаркации и последующего разграничения границ между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой должны стать частью процесса всеобъемлющего мирного урегулирования конфликта, в рамках которого, в первую очередь, должны быть реализованы вопросы деоккупации территорий Республики Арцах и определения окончательного правового статуса Арцаха под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ», - подчеркнула Анна Нагдалян, добавив:
«В данной ситуации немедленный и безоговорочный вывод азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения на исходные позиции по состоянию на 11 мая может создать условия для рассмотрения возникающих вопросов в рамках политико-дипломатического инструментария».
Обратившись к реакции международного сообщества на сложившуюся ситуацию, пресс-секретарь МИД Армении заявила:
«Наши международные партнеры, выступающие с позиций международного права, действительно заинтересованные в стабильности и безопасности на Южном Кавказе, выразили свою бесспорную позицию о том, что Азербайджан незамедлительно и безоговорочно должен вывести свои войска с суверенной территории Армении».