Սահմանների սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացները պետք է հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի մաս կազմեն. ՀՀ ԱԳՆ
21/05/2021 16:26
Ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ պայմանների առաջադրումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Հայաստանը չի տրվելու նմանօրինակ ճնշումներին: Անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին՝ լրատվամիջոցների հարցերին ի պատասխան նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը։
«Հայաստանը մերժում է նաև այսպես կոչված «վիճելի տարածքներ» կեղծ օրակարգի ներմուծումը, ինչը վտանգավոր նախադեպ կարող է հանդիսանալ ուժի կիրառման արդարացման համար նաև այլ տարածաշրջաններում:
Չկատարելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման և այլ հումանիտար հարցերի առնչությամբ՝ Ադրբեջանը կրկին ի ցույց է դրել միջազգային հանձնառությունների միտումնավոր դրժման իր վարքագիծը:
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանների սահմանագծման և հետագայում սահմանազատման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի, որի շրջանակներում առաջնային կերպով պետք է հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո», - ընդգծել է Նաղդալյանն՝ ավելացնելով.
«Այս իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերումը մայիսի 11-ի դրությամբ ելման դիրքեր կարող է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել ի հայտ եկող հարցերը քաղաքական-դիվանագիտական գործիքակազմի շրջանակներում դիտարկելու համար»։
Անդրադառնալով միջազգային արձագանքին՝ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը նշել է՝ Հարավային Կովկասում կայունությամբ ու անվտանգությամբ անկեղծորեն շահագրգռված Հայաստանի միջազգային գործընկերներն արտահայտել են իրենց աներկբա դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանն անհապաղ և անվերապահ պետք է հետ քաշի իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:

Delimitation and demarcation between Armenia and Azerbaijan should be part of comprehensive peace settlement of the conflict - Armenia MFA spokesperson
The imposition of conditions with the threat or use of force is a gross violation of international law. Armenia will not give in to such pressures, Armenia's MFA spokesperson Anna Naghdalyan said asked about Foreign Ministry’s position on infiltration of Azerbaijani armed forces the sovereign territory of Armenia.
"Armenia also rejects the fake agenda of so-called "disputed territories", which could set a dangerous precedent for justifying the use of force in other regions as well," she said.
Naghdalyan stressed that failing to implement its obligations under the November 9 trilateral statement, particularly in regard with the repatriation of Armenian prisoners of war and civilian captives, as well as other humanitarian issues, Azerbaijan once again demonstrated its behaviour of deliberately undermining its international commitments.
"The processes of border delimitation and demarcation between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan should be part of the comprehensive peace settlement of the conflict, within the framework of which issues of de-occupation of the territories of the Republic of Artsakh and determination of the final legal status of Artsakh under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship should be addressed first.
In this situation, the immediate and unconditional withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia to their positions of May 11 may create necessary conditions for considering the emerging issues through political-diplomatic measures, Naghdalyan said.
As to the international reaction to this situation, the MFA spokesperson said, "Our international partners who stand for international law and are genuinely interested in stability and security in the South Caucasus region, have expressed their unequivocal position implying that Azerbaijan must immediately and unconditionally withdraw its armed forces from the sovereign territory of Armenia."