Սև լճի մերձակայքում տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որը հարթվել է վերադաս հրամանատարության ջանքերով. ՊՆ
21/05/2021 14:44
Մայիսի 12-ին և 13-ին Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 21-ի կեսօրի դրությամբ, էական փոփոխություններ չի կրել, հաղորդում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
«Մայիսի 20-ի երեկոյան, հայկական և ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներով տարածվող՝ հայ և ադրբեջանցի զինվորականների մասնակցությամբ տեսանյութերի պատճառաբանությամբ, Սև լճի մերձակայքում, տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որը հարթվել է վերադաս հրամանատարության ջանքերով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է ձեռնպահ մնալ նմանատիպ տեսանյութերի տարածումից։ Դրանք որևէ կերպ չեն օգնում խնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ նպաստելով լարվածության անհարկի ավելացմանը։
Ընդհանուր առմամբ՝ իրավիճակը կայուն է։ Հայկական ԶՈւ ստորաբաժանումները լիարժեք վերահսկում են իրադրությունը՝ շարունակելով արգելափակված պահել ադրբեջանցի զինվորականներին», - ասված է ՊՆ հաղորդագրությունում։

The situation created on the Armenian-Azerbaijani border as a result of provocation of the Azerbaijani armed forces on May 12-13 has not essentially changed, Armenia’s Ministry of Defense reports.
“In the evening of May 20 a brawl took place near the territory of Lake Sev after the videos spread on the Internet with the participation of Armenian and Azerbaijani servicemen," the MOD said in the statement, adding that the incident was settled with the efforts of commandership.
The ministry urged to refrain from spreading such videos, adding that they do not help the peaceful settlement of the issue but promote the unnecessary increase of tension.
“The situation in general is calm. The sub-divisions of the Armenian Armed Forces fully control the situation and keep the Azerbaijani militaries in blockade,” the statement said.